Václav Souček: Jak na obry

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Andrej Babiš letí do USA
0:00
/
0:00

S jakou se vrátí premiér z Bílého domu, a jak ovlivní obchodní spory čínského gigantu bezpečnostní systémy globálního světa; to jsou otázky na blízkém obzoru.

Náš tisk se mezitím zaobírá možnostmi zdanění podobných gigantů ve prospěch národních států. Není pochyb o tom, že systém EET dokáže pečlivě posbírat pomyslné drobné, jenže obří technologické firmy využívají pro zdanění příjmů vybrané, a nepoměrně příznivější prostředí.

Spolehlivý společný recept Evropa teprve hledá; Evropská komise prý odhaduje, že tradiční společnosti zaplatí na daních 23 % ze zisku, Google a podobní „obři“ odvádějí pouhých 8 - 9 %.

S obry je holt potíž; pokud by se i nakrásně na společném systému zdanění státy dohodly, takový obr by kajícně uronil pomyslnou slzu, a mohli bychom se ptát s očima obrácenýma vzhůru a s odkazem na Cimrmany: „Pláče, obr pláče… ale přátelé, je to vůbec pláč?“

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser