Václav Souček: Bio procesy

Řepka olejka se u nás stala plodinou číslo jedna. Narovnává chabé rozpočty zemědělcům, průmyslové zpracování a obchodní využití je nesporné, zatímco podpora zpracování a využití zůstává sporná.

Mínusy? Tisíce žlutých hektarů krátí dech alergikům a astmatikům, podle mínění jedněch odborníků půdu vyčerpávají, podle druhých obohacují. Stejně jako s půdou má se to i s lidmi, jedny řepka zlostí a vyčerpává, druhé obohacuje. Stala se předmětem ohnivého střetu zájmů dvojctihodného podnikatele a ministra financí v jedné osobě. Řepku nemůžete z pole ukrást jako cibuli, brambory a květák, to zase mrzí nejprostší část lidu prostého. Natrhat ji do igelitek a vyždímat do kanystrů nelze, vyžaduje průmyslové zpracování.
Tak se v průběhu procesu pěstování, zpracování a obchodu mění původně zemědělská plodina na výnosný produkt rozličných zájmů, převážně výdělečných. Ale kam se hrabe řepka na bezpracné využití půdy; hektary, osázené se státní podporou fotovoltaikou v nose cítit nejsou. Bio proces přímo ukázkový…

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.