Václav Souček: Ad referendum

Jak známo, svoboda slova dostává na frak, když se k ní neváže odpovědnost za svobodu slova. Nic nového - ona rovnováha mezi svobodou a odpovědností, to není zrovna prosluněné místo ke klidnému životu. 

V demokratických režimech legálně působí síly demokracii soustavně deptající, právě s odvoláváním na svobodu slova. I to žádané občanské referendum představuje paradox; coby vrcholný projev demokracie může - vypočítavě použité - demokracii pošlapat. Referendum v podstatě určuje stav věcí veřejných coby definitivu a představuje konečné vnucení názoru většiny. Viz momentální starosti Anglie.

„Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní…“zpívali prozíravě autoři v Osvobozeném. S halasnými projevy rádoby lidové vůle proto dlužno nakládat velmi obezřetně; to nepraví jen historická zkušenost.

Hřebík, trefený na hlavičku představuje výrok o takovém vzepětí davového názoru: „zkuste si stoupnout na letenské tribuně mezi tvrdé jádro a pochválit Plzeň za výkon proti Bělehradu.“

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.