V Trutnově začne 1. dubna platit nový Tržní řád. Město bude vůbec poprvé regulovat podomní prodej

9. březen 2018 09:00

Mezi města, která zakazují podomní prodej, se od dubna zařadí i Trutnov. Platit totiž začne nový Tržní řád, schválený Radou města. Už by se nemělo stávat, že by u obyvatel Trutnova zvonili večer doma například obchodní zástupci s nabídkami levných energií. 

Tržní řád vlastně vůbec poprvé v Trutnově zakazuje podomní prodej, dosud město nemělo legislativní nástroj, který by tuhle problematiku upravoval.

Přesto se podle ředitele Městské policie Radka Svobody stávalo, že obyvatelé na linku 156 podomní prodejce hlásili: „Strážníci přijedou na místo a sami ti oznamovatelé řeknou, oni ale vlastně nic špatného neudělali, byli slušní. Akorát my je tady nechceme. Takže to bylo potom těžké. Ty osoby jsme potom pouze vykázali z prostor toho soukromého domu."

Podle nového Tržního řádu už podomní prodej v Trutnově možný nebude, stejně jako třeba nabízení levnějších energií.

Podomní prodejci se v Hradci Králové zaměřují na seniory

Místostarosta Tomáš Hendrych z Volby pro město prozradil, že najít shodu na Radě města nebyl v tomto případě vůbec problém: „Projednávání na radě bylo bezproblémové. Shodli jsme se na tom, že tohle řešení je asi takové nejšikovnější. A že by to mělo prospět lidem."

Tržní řád nebude regulovat jen podomní prodej, ale i některé druhy pouličního prodeje.

Ze zákazu existují i výjimky, popsala je mluvčí města Michaela Dědková: „Patří sem například prodej vánočních stromků, prodej kaprů, nebo služby v rámci plnění povinností dle zákona o požární ochraně. Což se týká například kominíků. Dále jsou jako výjimka zahrnuty prodej farmářských výrobků či velikonoční prodej kraslic a pomlázek."

03062136.jpeg

Ani to ale prý samozřejmě neznamená, že by se mohl kdokoli s podobným sortimentem postavit kdykoli a kamkoli. Dohlížet na dodržování nového Tržního řádu bude v Trutnově Městská policie, a to přesto, že podle novely přestupkového zákona už nemůže za tuhle činnost udělovat například blokové pokuty.

To podle ředitele Radka Svobody neznamená, že by to strážníky přestalo zajímat: „Nemůžeme to řešit na místě, ale můžeme to postoupit správnímu orgánu k dalšímu řešení."

Nový Tržní řád začne v Trutnově platit od 1. dubna.

autoři: Milan Baják , lcz
Spustit audio

Související