V Třešti na Jihlavsku si hrají s časem. Při procházce městem vás naučí dějepis
V Třešti na Jihlavsku nebudete potřebovat kalendář ani učebnici dějepisu. Stačí, když se projdete po náměstí a blízkém okolí. Trochu to připomíná slavný Balíček karet Miroslava Černého, ve kterém jsou čtyři barvy jako jaro, léto, podzim a zima nebo dvanáct obrázkových karet jako měsíců v roce. V Třešti má vše svůj smysl a svou filozofii, kterou tu nazvali Člověk a čas.
Procházka časem začíná symbolicky na Masarykově náměstí u slunečních hodin. V knize rekordů jsou zapsané jako největší v České republice. „Mají rozlohu 663 metrů čtvrečních,vysoké jsou 8,21 metru,“ říká Barbora Koutná z třešťského informačního centra. „Jsou také jediné, které jsou jak na letní, tak na zimní čas,“ dodává.
Vpravo i vlevo od slunečních hodin roste po čtyřech javorech: „Symbolizují zrození, mládí, stáří a smrt a na druhé straně živly: oheň, vodu, vzduch a zemi,“ vysvětluje Barbora Koutná. A to je jen začátek. Čtyři fontány před hodinami znázorňují čtyři roční období, dvanáct javorů vpravo přes silnici zase dvanáct měsíců v roce a sedm schodů dny v týdnu.
Kapitolou samou pro sebe je historie vepsaná do dlažby před obchodním centrem. Začíná rokem nula, kdy se narodil Ježíš Kristus. Celkem padesát dlažebních kostek s letopočty představuje hotový dějepis. „Tady jsou světové dějiny, uprostřed české a vlevo třešťské,“ vysvětluje Barbora Koutná a slibuje, že brzy zde bude stát informační tabule, která všechny letopočty vysvětlí. Do té doby si návštěvníci Třeště mohou na informačním centru v Schumpeterově domě vyzvednout brožurku.
Na Masarykově náměstí se můžete zastavit ještě u vstupu do radnice. Ve schodu je vytesána nadmořská výška Třeště. Procházka pak může pokračovat ulicí Na Hrázi. „Tady je busta Šimona Partlice a před ní je v zemi zadlážděno dvacet čtyři kostek s čísly, jako má den hodin,“ pokračuje Barbora Koutná ve výčtu třešťské symboliky. Další kameny na trase vyjadřují počty dní za čtvrtletí nebo počet týdnů v roce.
Procházka časem i historií je nejen zábavná, ale i poučná. Více informací najdete na www.trest.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.