V nížkovské kostnici na Vysočině jsou vyskládány kosterní ostatky sedmi tisíc osob
Jednu z nejtajemnějších památek Vysočiny najdete v malé vesnici Nížkov na Žďársku. Jedná se o kostnici postavenou na začátku osmnáctého století. Uvnitř malé stavby na hřbitově u kostela svatého Mikuláše jsou do čtyř úhledných hranic poskládány kosti více než sedmi tisíc osob.
Kosterní pozůstatky pochází z období tereziánských válek, kdy do okolí Nížkova přitáhly tisíce Francouzů, Poláků a Sasů. Zůstaly po nich nejen vypleněné domy, ale také spousta obětí. Ať už válečného běsnění nebo následných epidemií. Řada obětí pak pochází z vojenského lazaretu v nedaleké Polné.
Podle historiků bylo mrtvých ve zmíněných dobách opravdu hodně. Vojáci umírali doslova za pochodu a místní je následně pohřbívali ve starých šachtách.
Kosterní pozůstatky byly později nanošeny do bývalé márnice v Nížkově, kde je podle pověsti poskládal do čtyř úhledných hranic slepý mládenec. A srovnal je podle všeho dokonale, protože není známo, že by se kdy některá hranice sesunula.
Nejnápadnější z celé kostnice je lebka uprostřed pyramidy, která stojí hned u vchodu. Jedná se o lebku vojáka, který byl na hlavě poraněný po úderu šavlí. Jeho lebka je viditelně oblýskaná. Návštěvníci kostnice si ji totiž hladí pro štěstí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší
-
Útočník z New Orleans jednal sám, s výbuchem cybertrucku neměl nic společného, tvrdí FBI
-
Mexiko omezuje migraci i drogové kartely. Snaží se tím předejít naplnění Trumpových hrozeb
-
Ekonom Kovanda: Historický okamžik. Po 60 letech budeme zcela nezávislí na ruských energiích