V magazínu Techno Webbův teleskop, mikroplasty v troposféře, zkamenělina obří mnohonožky i dva vraky

25. prosinec 2021

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.

Loď Dragon společnosti SpaceX dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici téměř tři tuny vybavení, včetně materiálu na vědecké experimenty. Nesla i vánoční dárky.

Mikroplasty vysoko v troposféře cestují podle vědeckých studií na velké vzdálenosti.

Vědci v Anglii našli náhodou největší zkamenělinu obří prehistorické mnohonožky.

Webbův teleskop vyrazil do vesmíru pozorovat dosud neviděnou část prostoru a času i bude pátrat i po možném mimozemském životě.

Archeologové objevili u pobřeží Izraele pozůstatky dvou lodí s pokladem.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál! 

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.