V Jičíně testují unikátní systém sdílení lékařů i dat
Nový projekt tzv. sdílení lékařů testuje od začátku října Oblastní nemocnice Jičín a.s. Ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje vytipovala sedm z nich, které v určené směny „půjčuje“ místnímu výjezdovému středisku.
Lékaři jsou připraveni vyjet do dvou minut od chvíle, kdy jim z dispečinku záchranné služby přijde výzva.
Pokud se systém osvědčí, uvažuje se o jeho využití i v dalších střediscích. Zároveň oba subjekty sdílejí mezi sebou také zdravotní dokumentaci ošetřených pacientů.
Ve zdravotnictví chybí desítky lékařů a situace se bohužel týká i Královéhradeckého kraje. Jednou z možností, jak zajistit potřebnou péči od dostupných lékařů, je změna ve využití jejich pracovní doby.
Proto se v Jičíně nyní zkouší nový pilotní projekt, který umožňuje v rámci platné legislativy střídat v jedné směně práci lékaře v nemocnici a lékaře na záchrance. Sedm odborníků z jičínské nemocnice se tak zatím zkušebně na jeden den v měsíci stává tzv. pohotovostním lékařem záchranné služby, který je připraven okamžitě po pípnutí pageru vyrazit. Výjezdové středisko totiž sídlí v areálu nemocnice a výjezd je tak okamžitý, do dvou minut.

Výhody jsou na všech stranách. Po dobu výjezdu dostává lékař mzdu za odvedenou práci od záchranné služby a zároveň za celý den odměnu za držení pohotovosti. Záchranná služba dále platí nemocnici za to, že si lékaře „vypůjčila“.
Vytipovaní lékaři jsou v systému zařazeni zcela dobrovolně a mimo něj se záchrannou službou běžně spolupracují. Jde o šest lékařů a jednu lékařku, z nichž tři pracují na interním oddělení, dva jsou anesteziologové a dva chirurgové.
Testovaný způsob se líbí i zřizovateli obou organizací, Královéhradeckému kraji.
Za měsíc a půl provozu bylo odborníky z ON Jičín a.s. odslouženo celkem 9 takovýchto směn, přičemž vyjeli k 16 případům. Dalším pozitivem je i fakt, že tímto způsobem se ke spolupráci se ZZS KHK připojili dva noví lékaři.
Současně se zmíněným systémem sdílení lékařů v Jičíně je od prázdnin v ostrém provozu také elektronické odesílání zpráv od záchranné služby přímo do nemocničního informačního systému. Při předání pacienta v nemocnici tedy již není předávána zdravotní dokumentace v papírové formě, ale jen v elektronické. To celý proces významně zjednodušuje.
Související
-
Na jaře nejspíš začne dlouho odkládaná výstavba nových pavilonů náchodské nemocnice
Hospodaření Oblastní nemocnice Náchod může letos skončit ztrátou až 120 milionů korun. Připouští to vedení Královehradeckého kraje, které nechalo udělat audit.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková
-
Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové
-
ŽIVĚ: Začíná extraligové semifinále, Sparta hostí Kometu Brno. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Stanjura chce přidat do Ústavy rozpočtovou odpovědnost. Změna by platila od příštího roku