V Dobrušce najdete ukrytý poklad výtvarného umění - sbírku prvotin malíře Františka Kupky
O tom, že je František Kupka jedním z našich největších malířů, není pochyb. Není to tak dlouho, co se jeho obraz Plochy příčné II prodal v aukci za 78 miliónů Kč a stal se rekordmanem českých aukcí. A tak by se dalo říct, že v budově renesanční radnice v Dobrušce je tak trochu světu ukrytý poklad výtvarného umění, sedm Kupkových prvotin.
Klíčem k této unikátní sbírce je dětství slavného opočenského rodáka Františka Kupky, které prožil v Dobrušce. Proč? To vysvětlil redaktorce Romaně Pacákové etnograf Vladimír Svatoň.
Malíř světového jména František Kupka patří ke spoluzakladatelům výtvarné abstrakce, která počátkem 20. století začala dobývat svět. Do pokladnice světové kultury přispěl svým osobitým a originálním způsobem, který jeho tvorbu řadí k předním dílům moderního výtvarného umění, jež oslovuje vnímavého diváka i po sto letech aktuálním a současným uměleckým poselstvím.
Uměleckou dráhu odstartoval František Kupka v Dobrušce
František Kupka se narodil 23. září 1871 v Opočně, ale svou uměleckou dráhu odstartoval v Dobrušce, kde vytvořil své první obrazy. Jsou důkazem jeho nesporného talentu, který se právě v Dobrušce začal rozvíjet.
František Kupka patří k nejdůležitějším osobnostem dějin kultury moderní doby
Říkají to historici umění a sběratelé jsou ochotni zaplatit za Kupkovy obrazy horentní částky.Tak slavného rodáka má východočeské Opočno!
Nejstarším dochovaným dílem Františka Kupky je firemní štít sedlářského mistra Šišky, olejomalba na plechu, kterou mladý František vytvořil možná i jako projev vděčnosti svému mistrovi, u něhož se na přání otce vyučil sedlářem. Právě tady našel pochopení a podporu pro svoji lásku k malování, které jeho vlastní rodina ani trochu nepřála.
Jeho dalším osvíceným mecenášem byl tehdejší starosta Dobrušky Josef Archleb. Pro něho František Kupka namaloval rovněž firemní obraz, propagující Archlebovu továrnu na likéry La ferme.
Další Kupkova díla, která můžete v reprezentativních prostorách radnice v Dobrušce vidět, mají náboženské náměty, představované tématy Počátek moudrosti je bázeň Páně, Panna Maria Lourdská či Anděl strážný.
František Kupka odešel z Dobrušky po osmnácti letech pobytu, zakončeném nepříliš úspěšným vyučením řemeslu sedlářskému. Malířství začal studovat díky přímluvě starosty Archleba u mistra Studničky v Jaroměři, později v Praze, ve Vídni a v Paříži. V Paříži také žil s přestávkami od roku 1895 až do své smrti (24. června 1957 v Puteaux u Paříže). V Dobrušce, na domě, kde František Kupka prožíval svá mladá léta, je instalována pamětní deska. Kupkovo jméno nese i jedna z dobrušských ulic a největší základní škola ve městě. Před touto školou byl v souvislosti s mezinárodní konferencí o Kupkově životě a díle v roce 2008 odhalen památník připomínající jeho vztah k Dobrušce. Dobruška, Opočno a další obce založily dobrovolný svazek obcí, pojmenovaný Rodný kraj Františka Kupky.
V prvním případě jde spíše o rozsáhlou přemalbu původního staršího obrazu a u dalších dvou o kopie či repliky, zhotovené pravděpodobně podle tehdy velmi rozšířených barvotiskových předloh, zpodobňujících anděla strážného, chránícího před nebezpečím dvě malé děti. Motiv zobrazování lourdského zázračného mariánského zjevení byl v té době také velmi populární.
Pozoruhodná je i cesta, jakou se obrazy do dobrušských muzejních sbírek dostaly
Podle záznamů o jejich nabytí je František Kupka daroval svému známému jako splátku na jakýsi dluh, který u něho měl. Dotyčný samozřejmě netušil, že obrazy, které věnoval muzeu, budou mít za několik desítek let nevyčíslitelnou hodnotu.
Související
-
FRANTIŠEK KUPKA - Čech, Francouz, Evropan
Mezinárodní sympozium věnované osobnosti a tvorbě malíře a průkopníka abstraktního umění Františka Kupky (23. 9. 1871 Opočno - 24. 6. 1957 Puteaux - Francie) se usk...
-
Populární televizní seriál pomohl zachránit rodný dům Františka Ladislava Věka v Dobrušce
Na slavného rodáka Františka Vladislava Heka, který byl předlohou Jiráskova F. L. Věka, jsou v Dobrušce dodnes patřičně hrdí. A není to ani tak kvůli slavnému spisovateli.
-
Před 100 lety lidé v Dobrušce slavili konec 1. světové války. Šlo ale o omyl, válka nekončila
5. října roku 1918 začaly v Dobrušce na Rychnovsku bujaré oslavy. Lidé tam začali slavit konec první světové války. Ten se ale bohužel nekonal. Co se v malém městečku dělo?
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.