V centru Žatce stojí rozhledna Chmelový maják. Jízda výtahem na vrchol nabízí jedinečný zážitek

21. leden 2023

Chmelový maják je součástí žateckého muzea nazvaného Chrám chmele a piva. Rozhledna je tak dominantou areálu chmelařských technických památek. Do koruny věže je možné vystoupat po obvodovém schodišti. Anebo můžete využít výtah s 3D projekcí. Díky ojedinělé animaci se tak cestou na vrchol můžete proletět nad Žatcem nebo procestovat vesmír.

Rozhledna Chmelový maják je založená na čtyřech plovoucích pilotech, nahoře je stavba zakončená symbolicky chmelnicí v podobě sedmi ocelových sloupů. V roce 2013 získal Chmelový maják stojící na náměstí Prokopa Velkého v Žatci cenu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí.

Samotný objekt rozhledny tvoří dva v sobě umístěné tubusy. Vnitřní je opláštěný a slouží jako výtahová šachta pro atypický výtah. Na ochoz rozhledny vyjedete výtahem, ve kterém vám promítnou 3D film. Ten simuluje buď let v balónu nad Žatcem, nebo průlet vesmírem.

Nahoru můžeme jít i po svých, po schodech. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 36 metrů pak budete mít žatecké střechy a komíny bývalých skladů chmele jako na dlani. Uvidíte ale i České středohoří, Krušné hory a pohoří Džbán.

A při cestě dolů si ve výtahu můžete prohlédnout dobové fotografie za doprovodu melodie z muzikálu Starci na chmelu. Se sousedním objektem Regionálního informačního centra je vyhlídková věž propojena nad Miléniovou ulicí spojovacím ocelovým příhradovým tubusem.

Spustit audio