V Bílovicích nad Svitavou se před 95 lety začala psát tradice Vánočních stromů republiky
Dne 22. prosince 1919 našel spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek v lese u Bílovic prokřehlé opuštěné děvčátko. Lidušku. Dívku se mu podařilo zachránit. Navíc ho tato událost inspirovala k založení tradice adventních sbírek a vánočních stromů na náměstích. Stopa Rudolfa Těsnohlídka je v Bílovicích stále patrná.
Na místě, kde před 95 lety dívenku našel, stojí dnes památníček. „Z obce se můžete vydat k Myslivně Lišky Bystroušky, dále kolem jezírka, kde vás rozcestník navede přímo k Liduščině památníku. Je tam i původní strom, kde děvčátko kdysi našel,“ upřesnil bílovický starosta Miroslav Boháček.
Děvčátko přitom Rudolf Těsnohlídek našel náhodou. Spolu se dvěma přáteli se vydal do lesa hledat vánoční stromeček. Pak zaslechli zvuk, o kterém si nejdříve mysleli, že patří umírající srně. K velkému překvapení však našli ve spleti kořenů odloženou holčičku. Nalezenou Lidušku se podařilo zachránit a najít pro ni v Brně adoptivní rodinu. Dívenka se nakonec dožila úctyhodných 78 let.
Rudolfa Těsnohlídka připomíná v Bílovicích nad Svitavou také pamětní deska umístěná přímo v centru obce. Zatím zdobí nepříliš úhledné parkoviště. Ale obec má s tímto prostorem velké plány. „Bude tady nové náměstí, které ponese jméno Rudolfa Těsnohlídka. Budeme tady mít i novou knihovnu, jejíž součástí bude výstava věnovaná Těsnohlídkovi. Celé to chceme slavnostně otevřít na jaře roku 2016,“ plánuje starosta. V okolí obce má navíc vzniknout také naučná stezka.
Bílovice ale nejsou jen obcí, ve které se tradice vánočních stromů zrodila, dosud intenzivně přispívají k jejímu udržování. Každým rokem se právě ve zdejších okolních lesích vybírá strom, který pak zdobí náměstí Svobody v Brně. „Jsme rádi, že tradice vánočních stromů pokračuje, i když měla během války a totality výpadek. Letos jsme nicméně poslali do Brna pětadvacátý strom v pořadí a celkem už jich bylo čtyřicet,“ dodal Miroslav Boháček.
Pamětní deska Rudolfa Těsnohlídka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska