Úporné bolesti hlavy řeší biologická léčba. Není ale pro každého
Neurologické oddělení Oblastní nemocnice Náchod zažívá nebývalý nápor potenciálních pacientů. Žádostí o léčbu výrazně přibylo po nedávném zveřejnění zprávy, že se nemocnici daří léčit migrény pomocí biologické léčby, konkrétně monoklonálních protilátek. Zdaleka ne všechny zájemce ale mohou v ambulanci skutečně začít léčit.
Čtěte také
„Paní Špačková, jak to vypadá za ten minulý měsíc?“
Na vyšetření do Neurologické ambulance náchodské nemocnice přišla Irena Špačková, kterou úporné migrény trápily víc než 30 let. „Před léčbou jsme měla v měsíci i 21 dní s migrénou.“
Jedinou šancí na zmírnění problémů pro ni dřív byly vysoké dávky analgetik. Od srpna ale dostává Irena Špačková jednou měsíčně injekci s biologickou léčbou a její stav se rapidně zlepšil.
„Ten první měsíc jsem ještě bolesti hlavy měla, ale druhý měsíc už nastala obrovská úleva. Je to veliký rozdíl, vstávat ráno bez migrény. Nádhera.“
Pro biologickou léčbu si do náchodské nemocnice aktuálně chodí 20 pacientů, zájem dalších je obrovský. Řada z nich volá přímo do ambulance.
Čtěte také
Velkou část takových pacientů ale v ambulanci odmítají. Podle lékařky Markéty Tučkové totiž nejsou na tenhle druh léčby vhodní. Každý z potenciálních pacientů by měl mít doporučení od svého praktika, nebo v ideálním případě od jiného neurologa. „Ne každá bolest hlavy je migréna a ne každá migréna je indikována k léčbě biologickou léčbou.“
A další problém pro některé pacienty je to, že má nemocnice na tuhle léčbu smlouvu jen se čtyřmi zdravotními pojišťovnami. Lidé pojištění u jiných by si tak roční léčbu za zhruba 160 tisíc korun museli platit. Někteří to tak podle lékařky Tučkové řeší změnou zdravotní pojišťovny.
Související
-
Migréna se od běžné bolesti hlavy liší řadou příznaků, které dokáží pacienta téměř vyřadit ze života
Výskyt bolestí hlavy se ve srovnání s obdobím před pandemií výrazně zvýšil. Lidé zažívají více migrén, tenzních bolestí hlavy, i ty spojené s koronavirem. Důvodů je víc.
-
Jaké existují druhy bolesti hlavy a můžeme my sami poznat, zda je naše migréna závažná nebo ne?
Více než 30 procent dospělých ve věku 18 až 65 let se v loňském roce potýkalo s migrénou. Tou trpí v Česku přibližně každý desátý člověk.
-
Bolest hlavy netrápí jen vás. Trpí jí asi desetina populace. Co je a co není migréna? Jak jí čelit?
Migréna je chronické onemocnění charakteristické opakovanými bolestmi hlavy často doprovázenými řadou příznaků souvisejících s autonomní nervovou soustavou.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.