Svérázný malíř Břetislav Kužel dotváří s osobitou nadsázkou a humorem barevný kolorit Jičína

28. únor 2020

Pro tvorbu osmdesátiletého malíře a grafika Břetislava Kužela z Jičína je charakteristická výrazná barevnost a svébytný malířský rukopis, kterým se zmocňuje krajiny, městských zákoutí, zátiší, ale i figur. Mezi nimi jsou v převaze ženy a dívky.

Jeho olejomalby jsou plné skrytých významů, dvojsmyslů a humoru. Plátna odrážejí příběhy, které výtvarník umí s vážnou tváří převyprávět jako naprosto autentické.

Břetislav Kužel s nadsázkou a osobitým humorem glosuje českého člověka, ale i sám sebe

Posluchači se baví, cuká jim v koutcích úst, slabší povahy jsou přesvědčené, že se setkali s člověkem, který to možná nemá v hlavě až tak docela v pořádku. Břetislav Kužel ale ví své: bez nadsázky by se mu prostě na světě nelíbilo.

Jeho dílu se na začátku letošní výstavní sezóny otevřel mimořádný prostor v zámecké galerii v Jičíně, který mu jičínské muzejnice s láskou „věnovaly“ k osmdesátinám.

Břetislav Kužel vypráví příběhy svých obrazů na své velké výstavě v jičínské galerii

Kromě olejomaleb, pro něž je charakteristické záměrné zjednodušování, stylizace, dekorativní pojetí a syté barvy, se návštěvníci mohou do neděle 1. března díky souboru grafických prací přesvědčit o hloubce talentu Břetislava Kužela.

Grafiky, které dokládají i autorovu řemeslnou zručnost, se mimo jiné líbily i malíři Vladimíru Komárkovi.

Břetislav Kužel
se narodil v Jičíně 2. března 1939 a už od dětství rád kreslil. Po vojenské službě odmaturoval na průmyslové škole. Nejprve pracoval jako soustružník v Agrostroji, pak se přesunul do kanceláře, kde kreslil technické výkresy. Jeho obrázky se mj. objevovaly i v regionálním tisku, postupně se začal věnovat i grafice a leptům, které stále patří k vrcholům jeho tvorby. První samostatnou výstavu měl koncem 70tých let. Přišel se na ni podívat i akademický malíř Radek Pilař, který viděl v mladém umělci velký potenciál. Do současné doby vytvořil Břetislav Kužel nespočetnou sbírku olejomaleb a má za sebou desítky výstav po celé ČR. Účastní se regionálních plenérů, je členem Spolku podkrkonošských výtvarníků.

Podle vyjádření odborníků je v jeho malířské tvorbě možné zahlédnout určitou podobnost s tvorbou francouzských fauvistů. Malíř skutečně Francii (ale také Nizozemsko a Švýcarsko) ve druhé polovině minulého století navštívil jako reprezentant ČSSR v orientačním běhu a i dnes připouští, že ho tamní umělecké prostředí mohlo ovlivnit.

Kuželovy obrazy jsou plné imaginace a nadsázky, ale vycházejí z místních reálií

Zároveň s úctou a hrdostí připomíná, že základy získával jako samouk hlavně v tříleté večerní škole malby u akademického malíře Jiřího Lízlera z Jilemnice.

„Malování je pro mě ten nejlepší způsob, jak se vyjádřit, protože nic jiného neumím," dodává s osobitým humorem autor, který tvrdí, že malování je jeho život. A ten prý ve zkratce zrcadlí i většina jeho pláten.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?