Správný řez růže nejen tvaruje a pomáhá s růstem, ale může je také ochránit před zimou

růže
růže

Mgr. Miroslava Dostálová, místopředsedkyně Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Hradec Králové, ví jakou péči vyžadují růže na podzim. A ráda vám to také prozradí v naší radioporadně.

Jak správně pečovat o růže? Hodí se na přihnojování růží banány?

Růže

Mgr. Miroslava Dostálová, místopředseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Hradec Králové. hostem naší radioporadny.

Růže jsou jednou z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších zahradních a sadových rostlin. Pokud chcete, aby vám každý rok krásně kvetly a voněly, musíte jim věnovat čas i na podzim a zajistit, aby neomrzly.

Růže se mohou chubit velkou škálou velikostí, barev i vůní - jsou druhově velmi rozmanitou rostlinou. Jejich různé druhy však vyžadují před zimou rozdílnou ochranu před mrazy, a špatná podzimní péče je může i zničit.

Jako u spousty dalších rostlin na zahradě přichází na podzim i u růží nutnost řezu. Správný řez je u nich důležitý - nejen že je tvaruje a pomáhá jim v růstu, může také pomoci právě jejich ochraně před zimou.

Miroslava Dostálová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Vždy dávejte pozor na kvalitu použitých nástrojů a používejte zásadně ostré, čisté nůžky. Odstraňte nemocné či suché výhony, přičemž vždy řežte hluboko, až do zdravého dřeva. Odkvetlé výhony řežte nad druhým či třetím očkem směrem od květu.

Pokud nevíte, jak se o jednotlivé růže postarat právě na podzim, poradíme vám. Celou radioporadnu s Miroslavou Dostálovou si můžete psolechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio

Související