Správa KRNAP otevírá v augustiniánském klášteře ve Vrchlabí Návštěvnické centrum za 340 milionů
Správa Krkonošského národního parku dokončila po šesti letech budování nové Návštěvnické centrum. To fungujte také jako Krkonošské muzeum. Vybudování a vybavení centra stálo 340 milionů korun. Co všechno v prostorách augustiniánského kláštera ve Vrchlabí vzniklo? To zjišťovala přímo na místě reportérka Kateřina Kohoutová.
Stavbaři kompletně vyměnili veškerou technologii v přízemí a také v prvním patře budovy. A s tím pochopitelně souvisela celková výměna podlah, oprava omítek, statické zajištění některých částí objektu.
Čtěte také
Současně také stavbaři kompletně obnovili klášterní dvůr a přistavěli přístavek, který nyní slouží jako vstup do centra.
Návštěvníci se také konečně dočkali i bezbariérového přístupu. Bylo nutné vyměnit i celou kanalizaci a zavést opatření, která budou pomáhat odvádět vysokou vlhkost ze sklepení kláštera. Protože to je zde takové nekonečné trápení.
Pracovníci narazili při stavbě hned na několik problémů. Právě na již zmíněnou velkou a nepříjemnou vlhkost, dále byl nalezen například radioaktivní prvek, takže bylo zapotřebí dlouho a intenzivně větrat. Celkově tedy bylo těch prací tedy mnohem více, než se původně předpokládalo.
Velmi emotivní reakce vyvolal ještě před otevřením nový vstup do kláštera, který připomíná skálu. Co vedlo autory k tomuto nápadu?
Autorem je architekt Roman Koucký.
Čtěte také
A jde o to, že na historickou budovu kláštera byla přistavěna moderní stavba připomínající skalní útvar. Podle architekta je přístavba koncipována jako složitý železobetonový monolitický skelet. Na jeho povrchu je betonová skořepina.
A názory na tuto stavbu se opravdu velmi různí. Někomu se to líbí, druhému zase naopak nelíbí, někdo to úplně odmítá. Každopádně návštěvníci centra budou mít možnost vše posoudit, až si to celé sami projdou a na vlastní oči uvidí.
Oblíbené expozice Kámen a život a Člověk a hory vystřídala výstava zcela nová. Jak vypadá?
Expozice je opravdu na velké ploše, celkem 2 500 metrů čtverečních. Dokumentuje příběh Krkonoš, zdejší přírody i lidí, kteří tu žili a dodnes žijí.
Nepředstavujte si ale, že byste zde našli nějaké tematické místnosti, v jedné by byly například rostliny, v další zvířata či minerály.
Čtěte také
Celá expozice je tematicky propojena. Nechybí tu třeba voda v podobě meandrů Labe či vodopádů Úpy. Součástí jsou také modely pralesa, krkonošské arkto-alpinské tundry, dále historické mapy. Je toho nepřeberné množství a každý návštěvník si jistě najde to, co právě on chce vidět.
Zajímavostí také je, že vstupenka může platit na dva dny. Takže lidé mají možnost se sem druhý den vrátit, aby si expozici ještě detailněji, a o to víc, prohlédli a užili.
Dnes v novém Návštevnickém centru Muzea Krkonoš probíhá až do 17:00 Den otevřených dveří. Centrum bude veřejnosti přístupné od začátku listopadu každý den, kromě pondělí.
Související
-
Krkonoším přezdívají nejmenší velehory světa. I tady najdete místa, kde za den nepotkáte živáčka
Vezmeme vás do Krkonoš, do jedinečné krajiny s hustými lesy, výjimečnými výhledy a světovými turistickými trasami. Jak si hory užít o samotě, kde se toulat, jak se chovat?
-
Rozpůlený dům. Osudy krkonošské česko-německé rodiny zahalené tajemstvím v knize Alice Horáčkové
S novinářkou a spisovatelkou Alicí Horáčkovou si povídáme o její nejnovější knize s názvem Rozpůlený dům, což je velmi působivý a čtivý román o česko-německých Krkonoších.
-
Co je Archa Krkonoš? Unikátní projekt databáze paměti místních objektů, příběhů i historie rodů
Archa Krkonoš - to je unikátní webová databáze, která zachraňuje, zpracovává a zpřístupňuje historické dokumenty a materiály z oblasti Krkonoš i nejbližšího podhůří.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah webu i způsobenou škodu
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Hurikán Milton prošel Floridou a zamířil nad oceán. Miliony lidí nechal bez elektřiny, 4 připravil o život
-
Dezinformací o EU přibylo před eurovolbami. Podle analýzy se nejvíce šířily na TikToku a YouTube