Krkonošský národní park postavil ve Vrchlabí ekologické centrum za 85 milionů korun

10. leden 2014

Krkonošský národní park má ve Vrchlabí nové centrum pro ekologické vzdělávání. Moderní budova je z velké části ukrytá v zemi a střecha, která svými křivkami připomíná krkonošské hřebeny, je porostlá horskými rostlinami. Budova tak dostala přezdívku krtek. Správa parku však má zatím vzdělávací programy pro nové centrum vymyšlené jen z části.

„Celý projekt nás stál 84,5 milionu. Byl podpořen Evropskou unií, podpora dosahuje výše 85 procent, zbytek platil stát, potažmo správa národního parku a část byla i příspěvek z rozpočtu státu,“ říká Radek Drahný ze správy parku.

Budova Krkonošského centra environmentálního vzdělávání je zajímavá nejen architektonicky, ale i použitými materiály, způsobem opracování a využívání energií. Vytápí ji geotermální energie. Díky tomu, že je v zemi, má navíc minimální tepelné ztráty.

„Aby vznikla budova, která bude mít přesah a která umožní rozšířit vzdělávací aktivity KRNAPu směrem k veřejnosti. Měla by mít špičkový program, ale zároveň by měla být přístupná nejenom odborníkům a nejenom lidem z Vrchlabí, ale i z širokého okolí,“ popisuje zadání projektu architekt Petr Hájek.

Původní rozpočet 99 milionů korun byl podle něj takovému zadání zcela přiměřený. V budově je totiž řada prvků, které se musely dělat na míru. Například více než čtyřmetrová protipožární skla se do té doby nikde nevyráběla, dodavatelům se prodražila i bezodpadová technologie, která byla použita na obklady i nábytek.

Nové Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí

Obyčejná není ani klimatizace, požadavkem byla naprostá bezhlučnost v přednáškovém sále. „Což vyžadovaly podmínky zadavatele na standard, který jsme museli naplnit. Vždycky pokud chcete něco, co se běžně nedá koupit, tak musíte platit za ten luxus, že se tím někdo zabývá,“ vysvětluje architekt.

V budově jsou garáže, přednáškový sál, výstavní síň a laboratoř, tedy čtyři větší místnosti. Jaké programy je přesně zaplní, není zatím stoprocentně jisté, zatím jsou v plánu dva.

„První blok bude sestávat ze čtvrtečních podvečerních přednášek. Pak tady budeme mít Ozvěny Ekofilmu – filmy, které se promítaly na Ekofilmu v Českých Budějovicích nebo jinde,“ říká vedoucí environmentální výchovy správy KRNAPu Michal Skalka.

Otevřením budovy environmentálního centra dokončil Krkonošský národní park rekonstrukci klášterní zahrady, kde jsou od srpna loňského roku různé naučné instalace. Budova je to designová, jak se ji lidé naučí využívat a přijde-li k užitku všechno špičkové vybavení, je ale zatím nejisté.

Nové Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí
autoři: mka , Hana Novotná
Spustit audio