Šmankote, babičko, recykluj! Pohádkový festival v Jičíně dal život starým řemeslům i využití odpadu
35. ročník multikulturního festivalu Jičín, město pohádky letos recykloval nejen příběhy, nápady a řemesla, ale také pohádkový program. Ten totiž musel být vloni kvůli silným dešťům a riziku povodně částečně zrušen.
Letošní ročník byl zaměřen na ochranu přírody, rozvíjení dovedností a fantazie, a samozřejmě na pohádky a hraní. Recyklace programu se vydařila navzdory tomu, že i letošní proměnlivé počasí se silnými dešti, si s festivalovým děním pohrávalo.
U dětí velmi oblíbené pohádkové dílny připravili pořadatelé ve spolupráci s autorkami projektu Hemžení. Podle ředitelky festivalu Šárky Bekrové je propojoval křehký svět netradičního zahradníka, který využívá zdánlivě nepoužitelných materiálů.
Jakých, o to se zajímala redaktorka Vlaďka Wildová.
Pohádkový festival v Jičíně se už od prvního ročníku vrací i ke starým řemeslům, k těm, která se daří dál uchovávat a rozvíjet. Do pohádkového města v minulosti přijížděli například kameníci a sochaři z hořické kamenosochařské školy, truhláři ze střední školy v Semilech, kováři, novopačtí učni ze střední školy gastronomie a služeb.
Vlaďka Wildová letos zastihla na Valdštejnově náměstí zástupce ze Střední školy řemesel a základní školy Hořice.
Podle šéfové jičínského odboru kultury a cestovního ruchu Zuzany Vavřincové letos poprvé zajišťoval pořádání festivalu městem založený zapsaný ústav Jičín, město pohádky. Vloni ještě bylo pořadatelem město. To jej převzalo od předchozího dlouholetého hlavního pořadatele, Nadačního fondu JMP. Jeho členové se rozhodli letitou činnost ukončit po festivalu v roce 2023.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Romancov: USA udeřily v době, kdy byli ve Venezuele čínští diplomati. Peking to může brát jako ponížení
-
OTÁZKY A ODPOVĚDI: Kdo teď vládne ve Venezuele, co bude s Madurem a jakou roli ve všem hraje ropa?
-
Baláš: Rada bezpečnosti OSN nefunguje. Větší státy se proto uchylují k jednostranným řešením
-
Macinka si pozve ukrajinského velvyslance. Chce s ním řešit jeho kritiku Okamurova projevu













