Šarmantní osobností roku zvolili posluchači Českého rozhlasu zpěvačku Lucii Bílou

2. listopad 2023

Vítězkou 27. ročníku populární ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stala zpěvačka Lucie Bílá. Hlavní cenu Zlaté slunce akademické sochařky Dagmar Štěpánkové Černé převzala ve středu 1. listopadu 2023 na galavečeru v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové z rukou generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala. (Omlouváme se za prvních 20 minut méně kvalitního zvuku videa) 

Zároveň Lucie Bílá obdržela v internetovém hlasování od posluchačů Českého rozhlasu nejvíce hlasů a získala tak i Cenu internetu. Mimořádnou cenu Šarmu v letošním roce obdržel potomek šlechtického rodu František Kinský.

 Na galavečeru ve znamení oslav 100. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás vystoupily i šarmantní osobnosti minulých let houslista Pavel Šporcl, kardiochirurg Jan Pirk a herec Jan Přeučil. K báječné atmosféře večera přispěli také umělecký fotograf Jadran Šetlík, herečka a zpěvačka Bára Kodetová a především další nominovaná osobnost za rok 2022 farář Zbigniew Czendlik.

Dvouhodinový program tradičně moderovali Lada Klokočníková a Mirek Vaňura. Letos tradičně nechyběl ani Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentem Vlado Valovičem, tentokrát se zpěváky Andreou Zimányiovou a Martinem Chodúrem.

Šarmantní osobností roku zvolili posluchači Českého rozhlasu Lucii Bílou

Přímý přenos odvysílal Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Hradec Králové, Český rozhlas Pardubice a Český rozhlas Liberec. Sledovat jej mohli i diváci na YouTube kanále Českého rozhlasu, kde je možné shlédnout i celý záznam galavečera.

 Smyslem ankety Šarmantní osobnost roku, která vznikla v královéhradeckém rozhlase v roce 1996, je hledat a oceňovat charismatické osobnosti. Vítězi předchozích ročníků se na základě hlasování posluchačů stali například Marek Eben, Zdeněk Svěrák, Květa Fialová, Radovan Lukavský, Marie Rottrová, Jiřina Jirásková, Karel Gott, Hana Maciuchová, Viktor Preiss a minulý rok neurochirurg Vladimír Beneš.

Vítězové předchozích ročníků:

2021 Vladimír Beneš - neurochirurg
2020 Jan Přeučil - herec
2019 Jiří Suchý - hudebník, herec, skladatel
2018 Pavel Pafko - chirurg
2017 Viktor Preiss - herec
2016 Simona Stašová - herečka
2015 Jan Pirk - kardiochirurg
2014 Pavel Šporcl - houslový virtuos
2013 Václav Větvička - dendrolog
2012 Jan Petránek - publicista
2011 Yvetta Simonová - zpěvačka
2010 Eliška Balzerová - herečka
2009 Jana Štěpánková - herečka
2008 Hana Maciuchová - herečka
2007 Karel Gott - zpěvák
2006 Jiřina Jirásková - herečka
2005 Marie Rottrová - zpěvačka
2004 Radovan Lukavský - herec
2003 Květa Fialová - herečka
2002 Vladimír Čech - herec
2001 Zdeněk Troška - režisér
2000 Helena Vondráčková - zpěvačka
1999 Václav Fischer - podnikatel
1998 Miroslav Antl - státní zástupce v Hradci Králové
1997 Zdeněk Svěrák - herec, scénárista, režisér
1996 Marek Eben - moderátor, herec, skladatel

Smyslem ankety, která vznikla v královéhradeckém rozhlase v roce 1996, je hledat a oceňovat charismatické osobnosti.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.