Sametová Návštěva v Jičíně. Vzpomínky čtveřice pamětníků, kteří pomáhali šířit myšlenky studentů
Jaké byly revoluční chvíle v listopadu a v prosinci roku 1989 v bývalém okrese Jičín, na to se pokusí odpovědět regionální Sametová Návštěva. Pořad se čtyřmi pamětníky, kteří se různým způsobem podíleli na šíření myšlenek studentů a dalších lidí z pražského revolučního centra a na založení místních Občanských fór připravila Vlaďka Wildová.
Uslyšíte v něm Lucii Šolcovou, jičínskou učitelku, která v roce 1989 právě dokončila Pedagogickou fakultu UK v Praze, Petra Kuříka, který po 17. listopadu 1989 pomáhal novopackým studentům a v roce 1990 se stal prvním porevolučním starostou v Nové Pace zvoleným za OF.
Čtěte také
Na Valdštejnově náměstí v Jičíně u kašny s Amfitrité se potkáte s tehdejším čerstvě dostudovaným učitelem Petrem Mohrem, který zároveň patřil k Tvůrčí divadelní skupině Baret S v Jičíně a mimo jiné se podílel na založení jičínského Občanského fóra.
Hořické listopadové a prosincové události roku 1989 připomene herec Klicperova divadla v Hradci Králové Filip Richtermoc, který v revoluční sametové době studoval na Gymnáziu v Hořicích, byl účastníkem průvodu 17. listopadu v Praze a autentické zážitky a euforii předával dalším hořickým studentům a kamarádům. Založili společně stávkový výbor a uspořádali průvod městem do Smetanových sadů, podíleli se i na přípravě generální stávky v Hořicích.
Související
-
Valdštejnovo náměstí je symbolickým místem revolučního listopadu a prosince roku 1989 v Jičíně
Před 30 lety všechno začalo u kašny s Amfitrité na Valdštejnově náměstí v Jičíně. Teprve pak se o kus dál před bývalým železářstvím objevil valník, který suploval pódium.
-
Vzpomínkový happening zakončil v Hradci Králové oslavy 30. výročí pádu komunistického režimu
Happening s pamětníky i odhalení papírové zdi z krabic na Ulrichově náměstí v Hradci Králové. To bylo završení připomínek 30. výročí pádu totality v Československu.
-
Svoboda slova promítnutá do kamene. Socha zaznamenala osobitým způsobem vyřčenou myšlenku
V areálu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové byla k výročí listopadu 1989 odhalena socha s názvem Svoboda slova. Najdete ji na nábřeží vedle galerie U Přívozu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.