Romantické překvapení. Oblíbená princezna Bathildis iniciovala stavbu vojenského hřbitova v Náchodě
Dnes, u příležitosti 1. listopadu - svátku Všech Svatých, se vydáme zadumanou lipovou Alejí Kateřiny Zaháňské v Náchodě ke zdejšímu vojenskému hřbitovu. Má zvláštní kouzlo nejen díky zbarvenému listí, ale i proto, že náchodský vojenský hřbitov, jehož stavbu iniciovala princezna Bathildis, vyrostl ze zdiva někdejší sýpky.
S bývalým průvodcem a kurátorem sbírek náchodského zámku Petrem Ťažkým se ke zdejšímu vojenskému hřbitovu vydala redaktorka Vlaďka Wildová.
Čtěte také
Zámecké aleji nebo také Aleji Kateřiny Zaháňské v Náchodě dodává zvláštní kouzlo vojenský hřbitov, který je, zvláště teď na podzim, pro neznalé poutníky romantickým překvapením.
Vojenský hřbitov v Náchodě leží 900 metrů západně od náchodského zámku v Zámecké aleji, má rozlohu 577 m² a je chráněný jako nemovitá Kulturní památka České republiky. Hřbitov byl založený roku 1867 na západním okraji zámeckého parku v aleji na místě staršího pohřebiště s ostatky vojáků zemřelých roku 1762 za sedmileté války.
Založila ho rodina majitele náchodského zámku Viléma prince ze Schaumburg-Lippe (1834-1906) a upravila do podoby romantické zříceniny kostela s použitím kamene ze zbořené zámecké sýpky. Zranění důstojníci z prusko- rakouské války byli ošetřováni v lazaretu, který byl zřízený na Náchodském zámku. Pohřbeni jsou tady.
„Součástí tohoto hřbitova je také hrobka rodiny Schaumburg-Lippe, posledních soukromých majitelů panství. Místo má opravdu specifickou atmosféru. Možná je to i tím, že byl vystavěný na popud princezny Bathildis. manželky Viléma Augusta, pro kterého bylo náchodské panství v roce 1842 zakoupeno," přiblížil historii pietního místa Petr Ťažký, bývalý průvodce náchodského zámku.
Bathildis byla ve zdejším kraji velmi oblíbená
O oblibě princezny Bathildis píše ve svých pamětech i Guth Jarkovský.
Čtěte také
Empatická princezna měla mj. ráda hudbu, divadlo, nikdy nikomu neporoučela, věnovala se charitě, s manželem spoluzakládali spolek, který se staral o pomníky z prusko - rakouské války.
V roce 2006 byl na náchodském vojenském hřbitově pohřbený i jeden z potomků posledního majitele panství, princ Leopold, který se dožil 96 let.
V těchto "dušičkových" listopadových dnech umocňují atmosféru této stavebně specifické památky Náchodska plamínky svíček a pokorná přítomnost těch, kteří přicházejí zavzpomínat na své prapředky, i na majitele zdejšího panství.
Související
-
Hřbitovy v příhraničí jsou plné chátrajících hrobů sudetských Němců. Obce si s nimi často neví rady
Jak pečovat o staré německé hroby. To bylo hlavní téma setkání starostů obcí bývalých Sudet na radnici v Broumově. Hroby německých obyvatel jsou často ve špatném stavu.
-
Před 250 lety se začal Hradec Králové měnit na vojenskou pevnost
Důležitost Hradce jako opěrného bodu za prusko-rakouských válek v 18. století vedla k rozhodnutí proměnit město v pevnost. Výstava v Muzeu východních Čech v Hradci ...
-
Blíží se Dušičky a města prodlužují otevírací dobu svých hřbitovů. Někde posilují dopravu i ostrahu
Kvůli blížícím se Dušičkám bude v okolí hřbitovů hlídkovat větší počet strážníků. Město Hradec Králové také od zítřka prodlužuje doby, kdy budou hřbitovy otevřené.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jako proslov kapitána Titaniku, komentuje Fialův projev Havlíček. ‚Balzám na duši,‘ hodnotí Pekarová
-
DOKUMENT: Nevěřme prodavačům strachu. Posílají nás k východnímu autoritářství, řekl premiér Fiala
-
Autokracie není efektivnější. Loď plná bláznů dopluje do cíle rychleji než totalita, věří Sedláček
-
V Česku bylo letos víc než tisíc stoletých lidí. Česká populace stárne, poukazují demografové