Rok 2019 - víc nehod, usmrcených i zraněných na železnici. Letos už za první dva dny pět mrtvých

3. leden 2020 12:41

V roce 2019 zemřelo na dráhách v České republice celkem 247 osob, což je o 8 procent víc než v roce 2018. Celkový počet mimořádných událostí, usmrcených i zraněných opět vzrostl. Během prvních dvou dnů letošního roku navíc Drážní inspekce již eviduje pět usmrcených při střetu vlaku s osobou (proti stejnému období roku 2019 jde o pětinásobný nárůst).

Největší podíl na počtu usmrcených osob ve statistických výstupech Drážní inspekce každoročně zaujímají střety vlaku s člověkem.

Čtěte také

V roce 2019 se zvýšil počet střetů vlaku s osobou o 12 procent, což vzhledem k procentu úmrtnosti při těchto nehodách, kdy 77 procent těchto nehod v roce 2019 je s následkem smrti, mělo vliv i na nárůst počtu usmrcených, jichž bylo více o 10 procent.

Ještě větší nárůst, a to o 22 procent, eviduje Drážní inspekce v případě zraněných. Nejtragičtějším měsícem v případě střetu vlaku s osobou v roce 2019 byl duben, nicméně stejně jako v roce 2017 a 2018 byl měsícem s největším počtem nehod říjen.

Počet střetnutí na železničních přejezdech v roce 2019 v porovnání s předchozími léty opět narostl a byl nejvyšší od roku 2013.

Vývoj počtu usmrcených a zraněných osob na všech dráhách v letech 2015 až 2019

Počet usmrcených v porovnání s rokem 2018 vzrostl o 21 procent a počet zraněných o 25 procent. Nejtragičtějším měsícem v souvislosti s nehodami na železničních přejezdech byl jednoznačně červenec, kdy se událo 24 střetnutí, při kterých zahynulo 10 osob, což je největší počet usmrcených v jednom kalendářním měsíci za posledních deset let.

Největší podíl na této statistice měla nehoda ze dne 14. července 2019, kdy se ve 14:52 hodin v Černožicích na Královéhradecku střetl spěšný vlak jedoucí z Trutnova do Hradce Králové s osobním automobilem a při této nehodě zahynuly všechny čtyři osoby v automobilu.

Velký vliv na celkový počet zraněných při střetnutích na železničních přejezdech mají standardně střetnutí osobních vlaků s nákladními automobily, kdy dochází k vykolejení a ke zranění cestujících ve vlacích.

Čtěte také

V roce 2019 eviduje Drážní inspekce celkem tři nehody se sedmi a více zraněnými (13. července v Příčině na Rakovnicku, 30. července v Brnce u Opavy a 6. září v Praze-Uhříněvsi).

V roce 2019, stejně jako v letech předcházejících, docházelo dle statistických výpočtů Drážní inspekce k úmrtí při každém pátém střetnutí na železničním přejezdu.

Nejnižší počet střetnutí eviduje Drážní inspekce v prosinci, kdy se událo „pouze" 6 střetnutí, při kterých byl usmrcen jeden člověk, přičemž jediným měsícem v roce bez usmrcených osob na železničních přejezdech byl únor, kdy se eviduje celkem 11 střetnutí.

autor: baj | zdroj: Drážní inspekce
Spustit audio

Související