Riskujete svůj život, vzkazují lékaři lidem odmítajícím monoklonální protilátky
Monoklonální protilátky, zabraňující podle lékařů těžkému průběhu nemoci covid-19, dostane v Královehradeckém kraji každý den několik desítek lidí. Léčbu rizikovým pacientům doporučují buď praktičtí lékaři nebo přímo zdravotníci některých nemocnic. Monoklonální protilátky by měl pacient dostat do pěti dnů od pozitivního PCR testu.
Čtěte také
„Dobrý den, tady Nemocnice Náchod, Matysková,“ vrchní sestra oddělení ORL náchodské nemocnice Andrea Matysková právě obvolává pacienty u kterých nemocniční laboratoř nově zjistila pozitivitu PCR testu. „My bychom vám doporučovali aplikaci protilátek. Bylo by to pro vás vhodné.“
Denně provede takových telefonátů až dvacet, kontaktuje jen tzv. rizikové pacienty. Tedy seniory nebo lidi s přidruženým onemocněním. „Jde o lidi, kterým je 65 let a více. A potom to jsou lidé, kterým je 55 let a více a jsou rizikoví.“
Čtěte také
Při telefonátu zdravotníci náchodské nemocnice doporučují covid pozitivním další postup, tedy především kontaktovat praktického lékaře a s ním případné podání koktejlu léků konzultovat. „Jestli to pro něj je nebo není vhodné. Protože praktikující lékař ví o svém pacientovi nejvíc.“
Monoklonální protilátky mohou lékaři podat do pěti dnů od pozitivního PCR testu, většina rizikových pacientů nabídku léčby využije.
Jak ale dodává Andrea Matysková, existují i takoví, kteří infuzi odmítnou. „Většinou jedna třetina odmítne a to z toho důvodu, že jim nic není.“
Čtěte také
Takový postup ale může podle lékařů skončit fatálně, zdravotní stav covid pozitivního se totiž může nečekaně rychle zhoršit.
„Určitě by to lidé neměli podceňovat. Vidím tady na oddělení pacienty na ventilátoru, kteří onemocnění podcenili a nemuseli skončit v tak těžkém stavu, v jakém teď jsou,“ říká vrchní sestra oddělení ARO náchodské nemocnice Šárka Štěpánková.
Zdravotníci také doporučují, aby lidé doklad o podání protilátek následně nosili u sebe. Pro lékaře může být tahle informace při případné další léčbě důležitá.
Související
-
Na základních a středních školách se žáci opět testovali na covid-19. Čeká je to teď každé pondělí
Žáci základních a středních škol v celém Česku už za sebou mají antigenní testování na přítomnost koronaviru. To začalo kvůli výraznému zhoršení pandemie.
-
ARO oddělení nemocnice v Jičíně: Všichni naši pacienti s covidem jsou neočkovaní a mladší ročníky
Nemocnice napříč Českem přidávají další covidová lůžka. Mnohdy je to na úkor neakutní péče. To je případ i regionů, kde zatím není epidemická situace nejhorší v zemi.
-
Covidoví hrdinové. Stovky testů musí udělat zdravotní sestra každý den na odběrovém místě
Ministerstvo zdravotnictví eviduje od začátku epidemie koronaviru přes 42 a půl milionu antigenních a PCR testů. Statisíce z nich udělali v hradecké fakultní nemocnici.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
S násilím je to na obou stranách stále horší, popisuje polsko-běloruskou hranici humanitární pracovnice
-
Resort zdravotnictví zaplatil odškodné ženám, kterým ústav odmítal vydat informace o porodech
-
Sněhovou vichřicí z Norska do Švédska. Příběh Hany Adlerové a její rodiny