První česká mláďata hyenky hřivnaté již vycházejí do svého výběhu. Začala se už také zajímat o hmyz
Dnešní zastavení v Safari Parku Dvůr Králové patří cibetkám a hyenkám. Oba druhy patří mezi menší šelmy, oba právě odchovávají mláďata a obě rodinky můžete už vidět ve venkovních výbězích. Za cibetkami a hyenkami se v doprovodu zooložky Gabriely Linhart vypravila redaktorka Dana Voňková.
Tři mláďata hyenky hřivnaté, která se narodila na Květnou neděli, již vycházejí do venkovní expozice Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Návštěvníci mají šanci je spatřit velmi brzy ráno nebo později odpoledne. Jde o první mláďata tohoto v lidské péči extrémně vzácného a náročného druhu v českých a slovenských zoo a po desítkách let i první v Evropě.
Čtěte také
„Mláďata s matkou jsou nejvíce aktivní velmi brzy po ránu a krátce po začátku otevírací doby se většinou vracejí do boxů, kde tvrdě usnou. Další šance je pozorovat nastává zhruba mezi druhou a čtvrtou odpoledne,“ říká zooložka Gabriela Linhart.
Ranní vycházky hyenek jsou atraktivní zejména pro ubytované hosty Safari Park Resortu a držitele permanentek, kteří do areálu mohou vstupovat i mimo otevírací dobu vstupních bran. Štěstí mohou zkoušet i všichni ostatní, kdo do safari parku dorazí hned v 9 ráno. Odpolední aktivita hyenčích mláďat je zatím kolísavá.
„Jde o soumračná a noční zvířata, a tak se dá předpokládat, že lepší šance pozorovat je bude spíše později. Vše je ale zatím na počátku, takže jde jen o náš odhad,“ dodává Gabriela Linhart.
Malé hyenky hřivnaté, které připomínají populárního Yodu ze ságy Star Wars a řadí se k nejroztomilejším mláďatům živočišné říše, se také začínají zajímat o stravu dospělých. „Pozorovali jsme, jak zkoumají různé druhy hmyzu. Do něj šťouchají čumákem, očichávají jej a zkusmo ho berou do tlamy,“ popisuje Gabriela Linhart.
Čtěte také
Hyenky hřivnaté se narodily na Květnou neděli. Jde o jeden z nejvýznamnějších chovatelských úspěchů v historii safari parku, který je ojedinělý i v celosvětovém kontextu. Je to poprvé v historii českých a zoologických zahrad, kdy se tento mimořádně náročný druh rozmnožil. V rámci světových zahrad (s výjimkou chovných center v JAR) se hyenky rozmnožily po zhruba třech desetiletích.
Právě z chovného a záchranného centra v JAR safari park hyenky po dlouhých jednáních získal. Projekt, který běží ve spolupráci se Zoo Zlín-Lešná, má za cíl obnovit záchovnou populaci hyenek v evropských zahradách.
Hyenky hřivnaté nejlépe uvidíte v pavilonu Joy Adamsonové ráno před devátou nebo odpoledne mezi druhu a čtvrtou hodinou. Cibetky jsou aktivní za soumraku.
Související
-
Všechny čtyři existující druhy hyen na světě teď uvidíte na jediném místě. Ve dvorském safari parku
Safari Park Dvůr Králové má novou unikátní kolekci hyen. Ke stávajícím šelmám získal z chovného centra v Jihoafrické republice dvě hyeny čabrakové.
-
Víte, že hyeny mají v čelisti tak velkou sílu, že snadno...
A víte, že domorodý název africké šelmy karakal znamená Černé ucho? Takové a řadu dalších zajímavostí ze světa zvířat nabízejí formou otázky nové informační tabule ...
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.