Přesně před rokem byly v Česku kvůli covidu poprvé uzavřeny základní, střední a vysoké školy

11. březen 2021 09:25
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prázdné třídy

Jak vypadal první rok protiepidemických opatření na největší základní škole v Královéhradeckém kraji? Před rokem rozhodla Bezpečnostní rada státu poprvé o uzavření škol. Ředitelé měli jen pár hodin na to, aby vše zorganizovali.

Čtěte také

Před rokem jsme natáčeli na největší základní škole v Královéhradeckém kraji - v hradecké Štefánikově ulici. Teď jsme se tam po roce vrátili.

„Mám provolány zhruba čtyři hodiny na telefonu. Hrůza a chaos, ale po počátečním šoku následovala normální práce a organizování chodu školy," popisoval před rokem ředitel Základní školy Štefánikova v Hradci Králové Roman Polda své náročné odpoledne.

Jak si tehdy myslel, zažíval nejzvláštnější okamžik své více než 30leté učitelské kariéry.

Teď při odemykání jedné z mnoha prázdných učeben přiznává, že podobná myšlenka ho od té doby napadá často.
„Myslím na to každou chvíli. Nebudu to počítat, protože to by bylo nespočitatelné. Poslední rok byl pro každého člověka v této a zemi a konkrétně pro ředitele ve školství zcela nový, jaký nikdo nezažil. Kolik věcí se muselo znovu učit, přeorganizovávat, snažit se dělat věci jinak, nacházet nové způsoby řešení situací."

Roman Polda, ředitel Základní školy Štefánikova v Hradci Králové

Škola je typickou sídlištní základkou s mnoha pavilony, letos má přes 940 žáků. Teď ale na chodbách a ve třídách nikdo není.
„Člověk, který studoval pedagogickou fakultu rozhodně nechce být v prázdné škole. Je to pro mne hrozné a nechci to. Chtěl bych už rychle vidět světlo na konci tunelu. I na mne občas doléhají deprese. Naštěstí máme našeho psychologa."

Čtěte také

V hradeckém okrese jsou aktuálně jarní prázdniny. Po nich ale bude opět pokračovat distanční výuka.

Což podle ředitele Romana Poldy nemůže nahradit běžné vyučování.
„Nejvíc trpí žáci 6., 7., a 8. ročníků druhého stupně. Někteří z nich byli ve škole dohromady sedm nebo osm týdnů v letošním školním roce. To je katastrofa. Oni se už těší na kamarády, chtějí už dělat vylomeniny ve škole a já už to chci také."

S tím souhlasí i zdejší školník Roman Svoboda.
„Prázdná škola je divná a je v ní smutno. Už se těšíme, aby děti konečně zase přišly. Stýská se nám."

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související