Posezení pro všechny sousedy najednou aneb Stromová lavička pro radost pod lípou na návsi ve Vesci

8. červenec 2021

Vejdou se všichni stálí obyvatelé Vesce  v Českém ráji na novou sousedskou stromovou lavičku? To se teprve ukáže, až to protipandemická opatření dovolí. Ale vejít by se tam mohli. Sestává totiž z osmi částí a celkem by se na ni mohlo usadit až dvacet čtyři lidí. 

Stromová lavička pod lípou na návsi ve Vesci slouží k potěšení místních, i k odpočinku návštěvníků. S jejím tvůrcem Janem Ječným a s dalšími veseckými sousedy se u dřevem vonící lavičky sešla Vlaďka Wildová:

Malou ves Vesec na Jičínsku, která patří pod obec Libošovice, charakterizuje lidová zástavba, která je od roku 1995 chráněna jako vesnická památková rezervace.

Čtěte také

Většina roubenek, celkem jich je osmnáct, dnes slouží jako rekreační chalupy. Obec má dvacet pět čísel popisných a asi třicet stálých obyvatel. A právě od zdejších členů Sboru dobrovolných hasičů vzešla iniciativa k postupnému zvelebování návsi.

„Rozhodli jsme se vybudovat celoroční místo k posezení, aby se tu mohli setkávat sousedi, nebo odpočívat turisté na výletech,“ popisuje za všechny zúčastněné František Najman. K podpoře komunitního života pomohli také chalupáři a Česká spořitelna ve spolupráci s Nadací Via.

Čtěte také

Vesečtí se už řadu let chystají dát „sousedsky“ do pořádku také pískovcovou nájezdovou rampu na návsi.

„Jeden kamenný kvádr váží kolem 50 kilogramů, musíme sundat vrchní řadu, vyčistit a přerovnat. V tuhých zimách konstrukce promrzá a mrazem se vždycky malinko roztáhne, i štuky jsou popadané. Potřebujeme siláky, kteří nám pomůžou,“ usmívá se Jan Ječný.

Ve Vesci také začali s obnovou studánky za veseckými humny na turistické cestě, která vede z vesnice do údolí Plakánek. Opraví tady i kamenný mostek a vybudují informační zastavení, hotovo by mělo být ještě v létě.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.