Kruhová lavička, kde jako děti sedávali bratři Čerychové, je zpět v zahradě rodinného sídla
Vila Čerych v České Skalici patří ke klenotům české předválečné architektury. Honosný dvoupatrový dům s velkou zahradou byl svatebním darem mecenáše a továrníka Ladislava Bartoně z Dobenína neteři Marii Bartoňové - Čerychové. Rodinné sídlo Čerychů navrhl přední český architekt Otakar Novotný.
Krásná zahrada s bazénem a dřevěným altánem byla založena podle návrhu zahradního architekta Josefa Kumpána.
Rodina Čerychových, která zde od poloviny dvacátých let bydlela, musela svůj domov opustit krátce po komunistickém puči v roce 1948.
Po roce 1989 byl dům rodině vrácen. Rodiče se již této nápravy nedožili a bratři Jiří a Ladislav se rozhodli v roce 2001 ke šlechetnému činu, objekt darovat Nadaci občanské společnosti (NROS) k neziskovým účelům, ke vzdělávání a rozvoji evropské spolupráce. Objekt vily byl přestavěn na vzdělávací středisko, odborný dohled včetně plánů přestavby provedla Ing. Arch. Zuzana Rákosníková z Prahy, která se obnově vily věnuje dodnes.
Provozovatelem vzdělávacího střediska se stalo v roce 2003 tehdy občanské sdružení, dnes obecně prospěšná společnost, Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), které o kulturní památku pečuje a snaží se jí navrátit svůj původní lesk, a také zde organizuje programy zaměřené na vzdělávání, regionální rozvoj, podporu místní kultury, přeshraniční spolupráci.
A právě bílá kruhová lavička je dalším původním prvkem, který byl letos na jaře do zahrady vrácen. S Jiřím Kmoníčkem, ředitelem Centra rozvoje ČS, si na ní chvilku poseděla i Romana Pacáková.
Bílá kruhová lavička, kterou původně také navrhl zahradní architekt Josef Kumpán, byla zhotovena jako replika té původní na základě dochovaných dobových fotografií. Jen místo, na kterém ji v zahradě najdete dnes, je jiné, protože lípa, kolem jejíhož útlého kmínku původně stála, za těch více než 90 let značně zmohutněla. Je to dnes krásný statný strom, který upoutá pozornost příchozích hned při vstupu do zahrady.
Advent přináší ztišení a rozjímání. Také do slavné zahrady Vily Čerych v České Skalici
Začíná advent, čas ztišení, rozjímání, čekání na první sníh. A svoje zvláštní kouzlo má v tomto ročním období také snad každá zahrada, připravená na zimu, tichá, odpočívající. A co teprve slavná zahrada Vily Čerych v České Skalici.
Nová lavička stojí v jižní části zahrady, kolem nově vysazeného dubu, a je z ní krásný pohled na obdélníkový bazén s lekníny, půlkruhový zahradní altán i jižní průčelí vily Čerych s monumentálním schodištěm, které proslavil Václav Havel, když si ho vybral jako kulisu pro natáčení svého filmu Odcházení.
A právě tady se v pátek 25. května bude slavnostně předávat tradiční Cena Ladislava Čerycha, která je už po třináct let udělována jako poděkování všem dárcům a dobrovolníkům za nezištnou pomoc při obnově Vily Čerych a její zahrady.
Součástí programu bude také vernisáž k výstavě obrazů Miroslava Šaška. Veřejná zahradní slavnost začne v 17 hodin. Jste srdečně zváni.
Související
-
V památkovém objektu Vily Čerych v České Skalici začali dělníci předělávat suterén. Proč?
V památkovém objektu Vila Čerych v České Skalici v těchto dnech pracují dělníci. Předělávají suterén, kde by mělo mimojiné vzniknout nové zázemí pro zaměstnance.
-
Vila Čerych v České Skalici patřila dárcům a dobrovolníkům
Vila Čerych v České Skalici uvítala v pátek večer mnoho návštěvníků z řad veřejnosti, ale především ty, kteří svou prací nebo materiálními či finančními dary přispě...
-
Vzpomínka na mecenáše Ladislava Čerycha
Dne 9. srpna 2012 zemřel sociolog, významný mecenáš, velký Evropan, odborník na vzdělávací politiku a především nevšední osobnost Ladislav Čerych. Bylo mu 86 let.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Byznys už se zajímá o změnu klimatu. Nejde mu o emise, ale o konkurenceschopnost, říká expertka
-
Energetický nápoj není džus. Chceme chránit zdraví dětí před nežádoucími účinky, vysvětluje Výborný
-
Vojáci KLDR toho ve válce moc nezmění. Získají bojové zkušenosti, ale taky uvidí svět, míní rusista
-
Slučování malých obcí zlepší dostupnost služeb, říká Prokop. Ty nejmenší v Česku mají jen 15 lidí