Policii v Královéhradeckém kraji chybí desítky lidí. Kde je jich největší nedostatek?

1. březen 2018 10:35
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Policii v Královéhradeckém kraji chybí desítky lidí

V Královéhradeckém kraji je nedostatek policistů. Do ideálního stavu chybí desítky lidí. Podle policie ovšem v regionu není ohrožena bezpečnost. I tak se ale snaží nové muže a ženy zákona neustále do svých řad získávat.

„Policie, jménem zákona. Ruce, ruce, ať na ně vidím!" Mladí policisté ještě v Hradci Králové absolvují výcvik předtím, než se dostanou do skutečného výkonu služby. Jedním z nich je i Martin Jírek.

„U policie je hodně možností. Nesedí se pořád někde na jednom místě. Je tam spousta akce a není to taková ta jednotvárná práce. Pořád se dělá něco jiného," vysvětluje Martin Jírek, proč se zhruba před rokem rozhodl přihlásit k policii.

Od té doby už má za sebou celou řadu věcí, stejně tak jako jeho kolegyně Michala Erlebachová: „Já jsem chtěla jít k policii už od mala. Mám za sebou výcvik na zbraň tady v Hradci Králové. Devět měsíců základní přípravy v Brně a teď jsme se vrátili sem do Hradce Králové na měsíční praxi."

Střelba (ilustrační foto)

Královéhradecká krajská policie má přiděleno celkem 1854 tabulkových míst. V současné době do jejich plného obsazení chybí přesně 41 policistů. Podobný stav je v našem regionu dlouhodobý a podle vedení policie se nejedná o žádný rizikový podstav.

„Neevidujeme žádný problém v oblasti bezpečnosti, nijak to neovlivňuje výkon běžné služby. Protože se nám daří pokrývat stávající výkon se stávajícím počtem policistů," říká za krajskou policii Ondřej Moravčík.

Největší nedostatek je na Trutnovsku, kde je nyní podstav 14 tabulkových míst.

„Naopak v Hradci Králové máme v současnosti ta tabulková místa obsazena. Dokonce s tím, že je tady víc policistů, než je tabulkových míst. Největší problém s nedostatem policistů vnímá služba pořádkové policie. To znamená policisté sloužící na obvodních odděleních, na pohotovostním eskortním oddělení," říká Ondřej Moravčík.

Policista nasazuje pouta (ilustrační foto)

Policisté se nové kolegy snaží získat různými způsoby, například obchází maturitní ročníky na středních školách a studentům vypráví o své práci a o tom, jaké jim může přinést benefity.

„Současně jsme aktivní na sociálních sítích, jsme aktivní na internetu. Spolupracujeme například i s Univerzitou Hradec Králové, kde nám studenti provádí analýzu trhu práce a zjišťují, jaká konkrétní náplň zajímá lidi na práci u policie," doplňuje Ondřej Moravčík.

Každý měsíc se v Královéhradeckém kraji k policii přihlásí 10 až 15 lidí. Ne všichni nakonec práci získají. Například loni úspěšně zvládlo fyzické, psychologické testy a zdravotní prohlídky 45 procent uchazečů.

Pouta (ilustrační foto)
autoři: Milan Baják , ova
Spustit audio

Související