Pojďte nakouknout do tajemství světa růží. Hodí se opravdu na jejich přihnojování banány?
Mgr. Miroslava Dostálová, místopředseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Hradec Králové, hostem radioporadny na téma: jak správně pečovat o růže.
Preventivní ochrana před houbovitými chorobami (postřiky) už by měla být hotová od dubna!! Pokud se tato choroba rozvine, už se s ním potom nedá nic dělat.
Škůdci
Pilatěnka drobná - způsobuje podélné kroucení listů, larva je ukrytá uvnitř listu a v ten okamžik už postřik nepomůže.
Květopas jahodníkový - v posledních letech přemnožený. Jak ho poznáte? Jsou to miniaturní žlutá poupátka, která postupně opadávají. Je to brouk, samička klade vajíčka právě do těchto poupátek; jakmile zežloutnou, padnou k zemi a tam larvy dokončí vývoj, v zemi přezimují a opakuje se koloběh. Proto! žlutá poupátka obírat hned z keř. Ze země hned sbírat! Růže prohlížet!
Preventivní postřiky proti škůdcům - pravidelně až do podzimu. Když je vlhko a teplo, je potřeba je opakovat, protože déšť postřik smývá.
Hnojení
Přihnojování musí skončit nejdéle 10. července! Pak už rostlina musí být v klidu. Do konce srpna musí všechna hnojiva spotřebovat.
Potřebují přihnojovat, než vykvetou. Pokud prší, je potřeba častěji. Častěji také v písčitých půdách, v jílovitých můžou být intervaly delší.
Teď před vykvetením vybírejte hnojiva s co největším obsahem draslíku! Aby dřevo dobře vyzrálo a v zimě potom nenamrzlo! A aby se rostliny dobře vyvíjely.
Na růže banány?
Jako hnojivo lze použít i přírodní přípravky - například výluhy z banánových slupek; pokud bude deštivo, je potřeba přihnojovat každých 10 dní. Pokud bude sucho, stačí jednou za 14 dní až 3 týdny.
Jak moc zalévat růže?
Pokud jsou teploty ke 30 stupňům Celsia, musíme zalít pořádně. K jednomu keři tři konve - i v největších vedrech vydrží až 14 dní. Zalévání po povrchu nemá cenu.
Když vykvetou
Květy stříhat! Odkvétající květy co nejdříve ostříhat. Za každý ustřižený se za 6 týdnů vytvoří nový!
Květy stříhat jen do konce srpna! Od září bychom měli růže nechat odpočívat!
Celou radioporadnu s Mgr. Miroslavou Dostálovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Floristka Věra Šolcová radí, jak se postarat o řezané květiny. Znáte moderní stabilizované růže?
Pokud chcete mít péči o řezané květiny úplně bez práce, jsou tu moderní stabilizované růže. Buď se stonkem, nebo jen jako květ posazený ve šperkovnici.
-
Růžová radioporadna. Zahradník František Hlubocký a základní...
Radioporadna: zahradník František Hlubocký a povídání o růžích. V čem nejčastěji chybujeme? Jak využít přírodní repelenty? Jak načasovat prořezání? Základní členění...
-
Zámek v Častolovicích vás očaruje. Láskou hraběnky...
Častolovický zámek je opravdu krásný. Člověk, když projíždí Častolovicemi, nikdy jeho vstupní bránu nepřehlédne. A správce zámku Zdeněk Bachman dnes zavítal do naše...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka