Počítáte mezi hezké dárky i zvířata? Pokud ano, nabízíme jeden zajímavý tip - želvu uhlířskou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Želva uhlířská v Safari Parku Dvůr Králové

Dobré zkušenosti s chovem pralesní želvy uhlířské mají dětští chovatelé Darwinovy stanice královédvorského safari parku, se kterými už léta pracuje lektorka Ilona Kratochvílová. Jak se přesvědčila reportérka Dana Voňková, měli byste přitom ale počítat s velkým teráriem, bytelnou ohrádkou na léto a také značnou vytrvalostí.

Želvy a mýty - ne všichni vědí, jak vzniká želví krunýř

Obří galapážská želva Geochelone elephantopus

Na ostrovech Aldabra a Seychely dnes žije 150 000 želv obrovských. A protože některé druhy člověk už zdecimoval, mluvíme i přes toto vysoké číslo o zvířatech, která potřebují naši ochranu.

Želva uhlířská je suchozemská želva, obývá vlhké savany Jižní Ameriky.Hlava a končetiny mají béžovou barvu s jasnými žlutými nebo oranžovými skvrnami. Díky své barevnosti je častým druhem chovaným v zoologických zahradách a je i vhodným domácím mazlíčkem.

Želva uhlířská potřebuje prostorné terárium, teplotu minimálně 22 °C. Jako substrát je nejlepší použít jemný písek nebo třísky některých listnatých stromů, které zabraňují tvorbě plísní.

Želva musí mít stále k dispozici velkou misku s vodou, stinná místa k odpočinku, zdroj světla a dostávat hlavně rostliny bohaté na vápník jako jsou pampelišky a vinné lístky.

Želva uhlířská v Safari Parku Dvůr Králové

Do krmné dávky může chovatel zařadit z ovoce jahody, broskev, ananas, mango nebo kiwi, zeleninu a malé množství živočišných bílkovin.

Želvy se páří, když dorostou do velikosti zhruba 25 cm. Samice snáší 2 až 15 vajec v letním období. Mláďata se líhnou za 4 až 6 měsíců.V zajetí bývají samice schopné snášet vejce v průběhu celého roku. V období páření jsou důležité zápasy mezi samci. Vyhrává ten, který otočí soupeře na krunýř.

Největší hrozbou pro tuto želvu je skutečnost, že je považována za velkou lahůdku. V důsledku úprav zemědělské půdy ji ohrožuje také úbytek životního prostoru. Želva uhlířská je chráněna přílohou II Washingtonské úmluvy.

Želva uhlířská v Safari Parku Dvůr Králové
Spustit audio
autoři: Dana Voňková , baj

Odebírat podcast

Související