Pašijový příběh očima starých mistrů ožívá v kostele Nejsvětější Trojice v Chlumci nad Cidlinou
V kostele Nejsvětější Trojice v Chlumci nad Cidlinou ožívá příběh plný bolestí, ale zároveň i naděje a vítězství nad smrtí. Pašijový příběh očima starých mistrů, tak chlumečtí muzejníci pojmenovali výstavu, kterou mohli uspořádat i díky vstřícnosti místní římskokatolické farnosti.
Ve všedních dnech se s příběhem seznamují školáci i předškoláci z regionu. Děti ze Základní a Mateřské školy z Lovčic tam zastihla redaktorka Vlaďka Wildová.
Podle reakcí žáků z lovčické základní školy, i jejich učitelek, se záměr chlumeckých muzejníků s "oživlými" plátny starých mistrů povedl. S Pašijovým příběhem v kostele Nejsvětější Trojice v Chlumci nad Cidlinou se může seznámit i veřejnost. A to na Květnou neděli 24. března od 15 a od 16 hodin. Zvou vás ředitelka chlumeckého muzea Helena Krátká a Vlaďka Wildová.
Čtěte také
V Městském muzeu Loreta pracují v současné době tři zaměstnanci. Ani jeden z nich nemá plný pracovní úvazek, tak je pozoruhodné, co dokážou vytvořit. Pašijový příběh tak názorně předávají školním i předškolním dětem. Podle muzejníků jsou to především „přespolňáci“. Některé školy se k nim i vrací, třeba Základní škola z Kolína.
„U výjevu Poslední večeře Páně, tam jsme využili stoly, které jsme prostřeli a účastníky večeře jsou pak vystříhané postavy. K této instalaci se váže úsměvná příhoda: říkali jsme si, že využijeme maximálně dva stoly, to je až až. Když jsme přinesli vytištěnou kopii večeře, tak postavybyly hodně malinké. Chtěli jsme, aby byly v životní velikosti, stůl je tedy nakonec dlouhý přes pět metrů.“
Ježíš jako hrdina. Proč pozval na večeři i Jidáše?
Školáci a předškoláci ze sousední obce Lovčice na výstavě takřka ani nedutali. Příběh, který jim vyprávěla a výjevy dokládala Helena Krátká, je zjevně zaujal. Vadila jim zrada i nespravedlnost. Překvapeně reagovali na „zmrtvýchvstání“, ptali se, proč je Ježíš neviditelný a kdy a pro koho tedy viditelný je.
Čtěte také
Lámali si hlavu i nad tím, proč Ježíš pozval na večeři i Jidáše, když už předem věděl, že právě on ho zradí.
„Názornost je důležitá. Stále se opakuje, že Evropa má křesťanské základy, ale bohužel spousta dětí neví, o čem velikonoce jsou. Málokdo jim to řekne doma, ve škole se to také nedozvědí, tak jsem si říkala, že snad tu mezeru vyplní naše muzeum při výstavách v kostele. A podle reakcí vidíme, že je to opravdu zajímá. Je to něco nového, tak proto tak pěkně poslouchají. Křesťanské náměty jsou i na většině historických vyobrazení v galeriích nebo na zámcích, tak už do budoucna budou vědět, co na takových obrazech je,“ doplňuje Helena Krátká.
Související
-
Jidáše se smetanou. Velikonoční pochoutka, která v sobě skrývá spoustu příběhů
Máme pro vás šest receptů od Mirky Teichmanové na tradiční velikonoční jídla. Recepty jsou ovšem maličko vylepšené a vždycky něčím trošku jiné, než jak je dělali předkové.
-
Hanácká tradice zdobení kraslic slámou našla svého mistra v...
Na velikonoční návštěvu do Červeného Kostelce k paní Anně Rusové, která patří mezi nejuznávanější krasličářky u nás, se vydala Romana Pacáková. A bylo to povídání n...
-
Recept na velikonoční perníčky od Veroniky Bačkovské. Škoda nevyzkoušet!
Paní Veronika Bačkovská z Hradce Králové peče neuvěřitelně krásné a chutné velikonoční perníčky. Určitě se vám její recept může v tomto předvelikonočním čase hodit.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Motoristé s podporou Přísahy? ‚V žádném případě,‘ říká Šlachta a hledá jiné partnery pro sněmovní volby
-
Bidenova administrativa byla velmi úspěšná. Slabším momentem byl odchod z Afghánistánu, říká Klvaňa
-
ŽIVĚ: Hokejisté Komety Brno hostí Mladou Boleslav, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Na východě Slovenska zaútočil student nožem, dva lidé zemřeli. Podezřelého policie zadržela