Orlické hory budou v posledních dnech roku opět plné návštěvníků. Co je čeká?

29. prosinec 2017 10:36

Návštěvníky hor možná trochu vystrašila předpověď počasí, silvestrovské teploty kolem deseti stupňů nejsou pro lyžařské zážitky úplně ideální. Lyžařské areály v Orlických horách jsou ale připraveny na poslední dny v roce a těší se na nápor návštěvníků. Bude plno - ubytovací zařízení hlásí vyprodáno a podmínky pro lyžaře by snad i přes nepříznivou předpověď neměly  být úplně špatné.

„Mokrý, těžký. Teď jsem vzal snowboard a na to je to úplně ideální," popisoval sníh na sjezdovce snowboardista Dominik. A to včera odpoledne, kdy teprve začala teplota klesat pod nulu a místy ještě spíš pršelo než sněžilo.

Podle Petra Prouzy ze Skiareálu Deštné by měla být o víkendu situace lepší: „Přišla docela nepříjemná obleva, která vyvrcholila ráno celkem vydatným deštěm. Ale teď už to přešlo ve sněžení a teploty jdou pod nulu. Takže podmínky se výrazně vylepšují. Věříme, že teď v následujících dvou dnech budou ty podmínky opravdu velmi dobré."

Ideální to z hlediska provozovatelů hotelů a penzionů je i co do ubytovací kapacity - poblíž sjezdovek už ubytování nenajdete. Pokud máte auto a smíříte se s tím, že vám to na sjezdovku potrvá třeba dvacet minut, tak se ale ještě volné pokoje najít dají.

Skiareál Deštné v Orlických horách, červená sjezdovka areálu Marta II

Dobré zprávy mají pro nepřipravené i půjčovny vybavení a servisy. Podle Petra Hájka je sice zájem větší, ale zvládnout se dá: „Stoprocentně. Samozřejmě, když jsou ideální podmínky, tak jsou ty čekací doby delší. Ale určitě ne víc jak 8 až 10 minut."

V půjčovnách ale upozorňují, že pokud chcete na běžky, je dobré si je přijít půjčit ráno - kolem desáté hodiny dopoledne už mívají většinou všechny pryč.

Jak říká Petr Prouza ze Skiareálu v Deštném, trasy pro běžkaře budou na víkend připraveny: „Mezi svátky upravujeme ve větších intervalech. Jinak se upravuje dvakrát týdně, zpravidla to je úterý a pátek. Teď bude nejbližší úprava ráno, kdy vyjede rolba. Takže běžecké stopy budou upraveny."

Na sjezdovkách v Deštném je kolem 90 centimetrů sněhu, v nedalekých Říčkách přibližně o čtvrt metru víc. Ani při očekávaných vysokých silvestrovských teplotách by se tedy nemělo stát, že by vleky přestaly jezdit.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související