Občas bychom si měli vzpomenout, že trénování paměti nám může ve stáří hodně ulehčit život

15. březen 2018

V Česku pokračuje Týden mozku a Národní týden trénování paměti. K už 20. ročníku cyklu přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách se připojila i Studijní vědecká knihovna v Hradci Králové. Její lektoři akci doplnili i o ukázkové hodiny mozkových cvičení. Na jednu takovou lekci se vydal i reportér Tomáš Lörincz.

Najděte hada mezi žirafami, zapamatujte si dvacet položek nákupu nebo zavzpomínejte na vizuální podobu socialistických bankovek - tyhle v uvozovkách disciplíny absolvoval i Oldřich Horák z Hradce Králové. Už jen začátek jeho odpovědi na otázku, proč na přednášku přišel, byl v kontextu Týdne mozku roztomilý: „Já jsem o tom někde slyšel, ale teď si opravdu nevzpomenu kde to bylo. To si nedělám legraci. Tak jsem si říkal, že se půjdu podívat. S tou pamětí to už nemám tak úplně dobré."

Podle přednášející Gabriely Holečkové bychom neměli čekat na to, až se objeví první projevy nemoci, pojmenované po tom pánovi s německým jménem - když už v uvozovkách Alzheimera máme, těžko se s tím dá něco dělat.

Sport ani výživové doplňky lidský mozek před demencí zdaleka nechrání tak, jak se dosud myslelo

O přesných příčinách a souvislostech téhle nemoci se zatím pořád ještě přesně neví. Ale než začnete například zapomínat názvy běžných předmětů nebo se při cestě domů ztratíte a nebude to nadměrnou konzumací piva, stálo by prý za to mozek procvičovat, říká Gabriela Holečková: „Okolo 25 roku je ten vývoj našeho mozku dá se říci ukončen. A pak už bychom s ním měli něco dělat, abychom ho udrželi v dobré kondici."

Čtěte takéTrénování paměti - Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging

A pak je potřeba mozek procvičovat, i když to jsme myslím vlastně už v téhle reportáži říkali. Ne všechny pomůcky fungují na každého, při jedné z nich jsem měl pocit, že mi praskne hlava a zapamatovat jsem si nedokázal vůbec nic, ale to je podle Gabriely Holečkové normální. Nebo byla paní přednášející možná jenom diplomatická a taktní.

„Tak asi to bude nějaké vaše individuální nastavení," směje se Gabriela Holečková.

03770873.jpeg

Každopádně pokud se bojíte, že si na vás Alzheimer brousí drápky, vyhledejte odborníky, radí: „Myslím si, že pokud má člověk jakékoliv podezření, že by mohl mít nějaký problém s pamětí, tak u nás v České republice existují centra Alzheimerovské společnosti, většinou to bývá u nemocnic. Dá se to určitě zjistit kdekoliv na internetu, kde která ta pobočka je. A je dobré se nechat otestovat."

Pokud ještě v téhle fázi nejste a dokážete se třeba i místně a časově orientovat, pak by stálo za to paměť procvičovat.

mozek

Třeba právě v hradecké knihovně, usmívá se Gabriela Holečková: „Ty kurzy jsou vždy na jaře a na podzim. I spousta dalších knihoven v jiných městech se tím zabývá. Tedy určitě mohou lidé přijít buď k nám, nebo i jinak. Na webu České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging jsou kontakty na trenéry."

Na ukázkovou přednášku přišly možná tři desítky lidí, řada z nich odcházela s tím, že si to brzy zopakuje.

autoři: Milan Baják , lcz
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...