Nový Hrádek otevřel turistické informační centrum u rozhledny vybudované z tubusu větrné elektrárny

21. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nový Hrádek otevřel turistické informační centrum u rozhledny vybudované z tubusu větrné elektrárny

Rozhledna na vrchu Šibeník nedaleko Nového Hrádku na Náchodsku se může pochlubit zápisem v české knize rekordů. Jde o první podobnou stavbu, která vznikla z větrné elektrárny. 

Čtěte také

Kromě pohledu z vyhlídkové plošiny mohou návštěvníci nově využít i služby turistického infocentra. To je s rozhlednou propojené, vzniklo z bývalé trafostanice. Teď se v něm lidé najdou třeba i červená křesla ze 70. let minulého století.

„Dobrý den, vítáme první návštěvníky. Pojďte dál," otevřel dveře vedoucí infocentra Pavel Sobotka.
„Tady byla původně rozvodna větrné elektrárny a teď tady máme infocentrum."

První, co asi návštěvníky udeří do očí, je unikátní nábytek, typově ze sedmdesátých let minulého století. Vypadá sice zastarale, je tady ale po dohodě s architektem.
„Je to tak naplánované a jedná se o retro nábytek. Ten by měl zdůraznit efekt, že z rozvodny se stalo něco nového. Tedy je to renovovaný nábytek podle architektonického záměru."

Pracovnice infocentra Veronika Lepšová už prodala první propagační předměty a má čas nás infocentrem provést. S rozhlednou je propojené venkovní lávkou. Jdeme se tam podívat.

Čtěte také

Vystoupali jsme po točitých schodech a vidíme rozhlednu, která je od nás vzdálená asi 30 metrů.
„Touto terasou se infocentrum propojeno s vlastní rozhlednou. A v létě tady budou moci návštěvníci posedět."

Procházeli jsme kolem prostoru, který vede dolů. Ten je ale dosud zahrazený a nepřístupný.
„Tam budou probíhat výstavy. Ale můžeme se na ten prostor jít podívat."

Vypadá to tu jako v krytu. Vidět tu jsou 3 stolky a 12 židlí.
„Zatím ale nemáme naplánovaný termín otevření těchto prostor pro veřejnost."

Nový Hrádek otevřel turistické informační centrum u rozhledny vybudované z tubusu větrné elektrárny

To ovšem nic nemění na tom, že návštěvnické centrum v Novém Hrádku na Náchodsku už otevřené je. Teď v hlavní turistické sezóně do října každý den od 10:00 do 17:00 hodin.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...