Nejlepší bramborák hledali na slavnostech v Jičíněvsi. Vzdali tak hold bramborám i jejich pěstitelům
Jičíněveská mateřská a základní škola už poněkolikáté spojila příjemné s užitečným a přispěla k netradičnímu setkání obyvatel obce a okolí, školáků a jejich rodičů, přátel i příznivců.
Základem školních slavností v Jičíněvci je vztah k přírodě a k zemi. V posledních dvou letech tak připravili například Stromkovou slavnost, otevírali "okna" do vesmíru, zvali na Žně postaru a na Dožínky. Atmosféra byla vždycky skvělá, jak jsme se o tom ostatně znovu přesvědčili na letošní podzimní Bramborové slavnosti.
Čtěte také
Radost vítězů soutěže O nejlepší bramborák se mísila se zvuky ze sousední Zahrady poznání, her a dobrodružství, ve které samozřejmě nemohl chybět ani ohýnek, v němž si kdysi pasáčci pekli brambory.
„Děti soutěží, třeba skáčou v pytlích a vyplňují kvíz. Tak získají bramboru, se kterou dojdou do dílny a tam vyrábějí zvířátka, strašidla nebo postavičky," popisuje další program slavnosti ředitelka školy Darina Šindlářová, která je mile překvapená, kolik lidí se zúčastnilo a kolik soutěžících nabízí svůj "nej" bramborák.
Školáci v Jičíněvsi dobře vědí, jak se brambory pěstují a sklízejí
„Na začátku nového školního roku jsme se rozhodli, že budeme věnovat pozornost bramborám. Vloni nás zajímala hlavně jablka, předtím obilí a žně. Využili jsme toho, že v sousední vesnici máme soukromé zemědělce, kteří brambory pěstují," vysvětluje ředitelka, která s pěstiteli domluvila exkurze pro předškoláky i školáky.
Děti se svezly na bramborovém kombajnu, zkoušely vybírat brambory ručně z řádku, navštívily třídírnu a o bramborách zjistily spoustu zajímavostí. I hodinami prvouky, přírodovědy nebo výtvarné výchovy se "koulely" brambory.
„Všechno vyvrcholilo právě Bramborovou slavností, abychom do našeho záměru vtáhli taky rodiče a prarodiče."
Brambory, kam se podíváš
V jičíněveské školní podzimní dílně také dominují brambory.
„Záleží, jakou má kdo představivost, ale už samotný tvar brambory často inspiruje. Máme tady i kaštany, jeřabiny a žaludy a dětská fantazie je obrovská! Támhle třeba tvoří sněhuláka, další zkouší kočku, ježka nebo prasátko," ukazuje asistentka pedagoga Marie Tošnerová, která pochází z rodiny velkých milovníků brambor.
Malí výtvarníci se přiznávají, že k jejich oblíbeným pokrmům patří americké brambory a hranolky, ale pochutnají si i na klasických vařených.
A aby slavnost oddenkových hlíz byla jaksepatří, dostávají pak na závěr ti, kteří připravili nejlepší bramborák mimo jiné i krabičky bramborového škrobu a pytle regionálních brambor od pěstitelů Bíškových.
Související
-
Kyselo je moc kyselý a bramborák moc bramborovej!
"Anče, Kuba, hajnej!" A chamtivý Trautenberk, žijící v horách na samé hranici Krakonošova hájemství. Krkonošské pohádky zvítězily v roce 2013 v divácké anketě.
-
Přes 100 let starý recept na bramborové tašky s jablky od Lilky Schweidlerové ze Dvora Králové
Jak se recept na bramborové tašky s jablky povedl? Recept od Lilky Schweidlerové ze Dvora Králové ohromil redaktory i posluchače Českého rozhlasu.
-
Bramborové knedlíčky se špenátem, lilkem a slaninou. Ty prostě nemají chybu a nikdy se nepřejí
Dnes se zaměříme trochu víc na brambory, protože ty docela určitě k létu patří. Brambory se na českém stole poprvé objevily před 395 lety.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.