Neděle: Příroda se chystá ke spánku

12. říjen 2014

Co děláte v tomto období pro přírodu a lesní zvěř? Jak ji chráníte a staráte se také o to, aby byly krmelce před zimou plné? Měli jste v rodině, a nebo máte, myslivce?

Blíží se vrchol myslivecké sezóny a s ním šoulačka, čekaná, slídění, lov na újedi, vábení, společné hony, kruhová leč, ploužení, naháňky. Po lesích se to bude hemžit zelenými mužíky, jejich ženy se už pomalu smiřují s tím, že je několik týdnů neuvidí, a příroda se pro změnu chystá ke spánku. Myslivost ale není jen lov a hon, ale také pečování o zvěř, o přírodu.

V mysliveckém desateru je psáno-Ke zvěři se chovej šlechetně, tuto chovej, zušlechťuj a chraň! Neber na lehkou váhu čest svou mysliveckou! Tuto vždy a všude chraň a braň!


autor: kas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.