Naučná stezka u Zelené hory ukazuje dílo slavného barokního architekta Santiniho
Žďár nad Sázavou na Vysočině se může pyšnit snad největším počtem staveb slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela na jednom místě. Vévodí jim samozřejmě kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V blízkém okolí toho ale Santini zanechal ze své tvorby mnohem víc.
Žďárské dílo Santiniho si můžete prohlédnout na nové naučné stezce kolem Zelené hory. Její první část je dlouhá 2,1 kilometru a má pět zastavení. Začíná u barokního mostu hned vedle zámeckého areálu.
„Kdy přesně ten most vznikl, nevíme. V každém případě máme datovány některé z těch osmi soch, které na něm stojí. Ty pocházejí z 60. let 18. století,“ říká Stanislav Mikule z Regionálního muzea ve Žďáře nad Sázavou. Sochy na mostě jsou ovšem pouze kopie. Originály stojí v areálu Dolního hřbitova.
Naučná stezka pokračuje kolem barokního hostince Táferna směrem k Bránskému rybníku. „Než vznikl areál kamenného kláštera, tak si zde řeholníci postavili dřevěné provizorium. Když se přestěhovali, tak ten dřevěný klášter strhli a zatopili. Podle pověsti je to rybník Bránský,“ říká Stanislav Mikule. Cesta kolem rybníka nabízí spoustu krásných pohledů na zámecký areál i nedaleký hospodářský dvůr Lyra. Ten je dalším zastavením naučné stezky.
Barokní architekt tehdy pracoval nejen s okolní přírodou a dobře rozmýšlel, kam kostel nebo zámek postaví. Samozřejmě ale počítal i s veškerým příslušenstvím. Proto se nevyhýbal ani hospodářským stavením. Název Lyra objasňuje ptačí pohled na dvůr. Jeho půdorys má skutečně tvar lyry. Ze země jsou zřetelná jen nečekaná zaoblení zdí.
Další Santiniho stavbu najdeme na posledním zastavení. Dolní hřbitov původně vznikl kvůli očekávané morové epidemii, která ale Žďár nakonec příliš nepostihla. „Původně měl hřbitov tvar trojlístku. Byl to odkaz na Nejsvětější trojici,“ vysvětluje Stanislav Mikule. Hřbitov prošel později přestavbou, která přidala čtvrtou kapli a změnil se tak i Santiniho původní půdorys i s jeho symbolikou. „Hřbitov tak dostal tvar lebky,“ dodává historik.
Naučná stezka kolem Zelené hory má i svou druhou část, která vede po rašelinných loukách a ukazuje nádhernou přírodu Žďárských vrchů. Více informací ostanete v informačním centru v zámeckém areálu nebo na www.zdarns.cz.
Barokní most – začátek naučné stezky
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Statečný je ten, kdo se bojí, ale strach překoná. To bylo pro Elišku typické, vzpomíná na Wagnerovou soudce
-
Ekonomka Švihlíková: Proč lidé nemají na byt? Staví se tu jak před sto lety, navíc pomalu a draze
-
Hamás předal v Gaze Červenému kříži tři rukojmí. Ženy jsou prý v dobrém stavu
-
Útočníka ze slovenského gymnázia poslal soud do vazby. Rodina se rozloučila s jednou z obětí