Na věž kostela sv. Bartoloměje v Pelhřimově můžete vynést kozu

21. březen 2014
Česko – země neznámá

Jen pár kroků od pelhřimovského Masarykova náměstí stojí kostel sv. Bartoloměje. Kdysi se prý jmenoval Panny Marie ve zdech, protože část kostela je postavená na hradbách. Nás ale dnes nejvíc zajímá věž u kostela. Ve třiceti metrech její výšky je ochoz, který slibuje krásný výhled na město. A co víc, najdeme tam i vybavený byt někdejšího pelhřimovského hlásného.

Pelhřimovský hlásný žil ve věži ještě v roce 1922. Za povinnost měl ohlašovat nejen čas, ale hlavně případné požáry. Kdysi hlásil na všechny čtyři světové strany, ale jednou se stala podivná věc. Když troubil na stranu směrem ke hřbitovu, dostal velkou ránu. Nikdo neví od koho, nikdo neví od čeho, ale od té doby se v Pelhřimově hlásilo jen na tři světové strany.

Žít v bytě, do kterého vede 135 schodů, není lehké. Toaletu měl hlásný v dolní části věže a zásoby a otop si do bytu vyzdvihával pomocí rumpálu. Horší to ovšem bylo s domácím zvířectvem. Hlásný totiž choval kozy a každý den je musel ručně snášet a pak zase vynášet kvůli pastvě.

Pohled do bytu hlásného

A protože v Pelhřimově žijí lidé veselí se smyslem pro humor, vymysleli jako upomínku na svého hlásného jednu nevšední atrakci. Každý, kdo přijde, může si na věž vynést kozu.

Koza to samozřejmě není živá. Pro tento účel jsou tu připravené dvě kozy plyšové, které mají i svá jména: Róza a Réza. Velké jsou ale skoro jako ty živé, takže se při stoupání do 135 schodů docela pronesou. Jako odměnu pak každý návštěvník dostane pamětní list.

Spustit audio