Na střeše uprostřed Hradce si můžete zacvičit jógu. Čeká vás vítr ve vlasech i parádní výhled

12. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lekce jógy pod širým nebem na střeše Městské knihovny v Hradci Králové se staly oblíbenou letní zábavou

V Hradci Králové si v létě můžete zacvičit jógu. Třeba i na střeše uprostřed města. Tak trochu kuriózní prostor láká zvědavce i dlouholeté příznivce jógy. Na jednu z letních lekcí s mikrofonem zašla i redaktorka Eva Boudová.

Jóga může být vaším průvodcem záludnostmi světa. Přivede vás ke zdraví, štěstí i svobodě

Jóga může být vaším průvodcem záludnostmi světa

Tereza Kertész ze Studia YogaDream Hradec Králové v naší radioporadně z kavárny: jóga, to je cvičení i pro seniory. Systém cviků, který vás udrží v kondici a prodlouží váš aktivní život. 

Lekce jógy pod širým nebem na střeše Městské knihovny v Hradci Králové se staly oblíbenou letní zábavou mnoha občanů města.

„Vítáni jsou všichni. Ti, kteří cvičí systematicky už několik let i ti, pro které je jóga jenom chvilkovou zábavou", říká sympatická lektorka Lenka Holasová.

Letní lekce se zaměřují na lehčí rehabilitaci těla

Pokud máte zájem, můžete přijít v pondělí. Jóga začíná v 17:00 hodin. A pokud si zapomenete podložku na cvičení, nevadí!

„Máme jich dost a tak si na jógu můžete odskočit třeba při cestě na rande, nebo když naopak jdete z nějaké schůzky," usmívá se lektorka Lenka.

Jóga na střeše královéhradecké městské knihovny potrvá celé prázdniny, až do konce srpna.

Jóga s Veronikou, to je pohyb, dech a bytí. A při cvičení zažijete „příjemnou bolest“

Jóga

Když se rozhodnu cvičit jógu, je nutné přistoupit i celkově na jiný životní styl, nebo si můžu vybrat jen něco, co mi vyhovuje? Liší se cvičení pro začátečníky a pokročilé? Pomůže mi jóga zhubnout? Ing. Veronika Tomko v naší radioporadně.

Jóga (v původním konkrétním významu znamená jho, nejbližší český překlad zní - spojení) znamená obnovení spojení individuálního Já s universálním Bytím.

Sanskrtský výraz jóga má mnoho různých významů, z nichž nejužívanější jsou: připoutat, spojit, sjednotit nebo ovládnout.

Nejstarší zmínky o józe pocházejí z indických bráhman (900 až 500 př. n. l.) jako o asketických praktikách světců. V upanišadách se mluví o způsobech meditace a uctívání, které pochází z let kolem 900 př. n. l.

Podle filosofie jógy je pravou podstatou života věčné bytí, vědomí a blaho. S touto podstatou se jogín na konci své cesty trvale ztotožní, což se nazývá osvícení nebo osvobození.

Lidé se liší svými city, myšlenkami, cíli a zálibami. Proto také existují různé jógové cesty, které vyhovují odlišným sklonům a vlohám různých lidí. Tyto cesty ovšem nejsou od sebe zcela odděleny; jsou spolu naopak navzájem provázány.

autoři: Eva Boudová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?