Na stěhování historické zvoničky v Maršově u Úpice nemá obec stavební povolení ani peníze
V Maršově u Úpice stále ještě není rozhodnuto o termínu stěhování historické zvoničky. Chybí totiž potřebná povolení. Stavba z poloviny osmnáctého století bývala dominantou obce, teď ji ale zakrývají později postavené budovy, navíc ji obklopují soukromé pozemky. Právě proto pro ni lidé vybrali nové místo - na kopci nad obcí.
„Teď stojíme na obecní cestě, asi 10 metrů od zvoničky. K ní se dál nedostaneme, protože jsou tady samé soukromé pozemky, které jsou oplocené," vysvětluje komplikovanou situaci nezávislá starostka Maršova u Úpice Jitka Vítková.
Vyrazí unikátní zvonička z 18. století v Maršově u Úpice na cestu k nedalekému kopci?
Přestěhovat unikátní budovu zvoničky na jiné místo. Právě o tenhle netradiční krok se pokouší v Maršově na Trutnovstu. Zvonička z roku 1753 totiž stojí na soukromém pozemku a je tak veřejnosti nepřístupná. Obec ji proto chce nechat rozebrat a postavit o kus dál.
Složité bude podle ní i samotné stěhování historické stavby.
„Zvoničku budeme muset celou rozebrat. A pak ji znovu nahoře složit. Jak je vidět, je v dezolátním stavu. Zespodu se musí trámy vyměnit a budou se muset označit, aby se tam přesně zapasovaly správně tak, jak tam mají přijít."
Během našeho povídání k nám přichází Jiří Rubáček. Ten má už víc než čtyřicet let pronajatý byt v budově bývalé školy. Kolem ní je malý pozemek a právě přes něj nás pouští až k dřevěné stavbě.
„To je červotočem úplně prožrané,"říká o historické stavbě, kterou má celá desetiletí přímo na očích. I proto se podle něj zhoršuje i statika zvoničky.
„Ta se prohýbá. Když jsou nějaké větší poryvy větru, tak mám strach, aby nebyla ráno složená, opravdu to nemá žádnou stabilitu."
I Jiří Rubáček tak patří k podporovatelům stěhování. Nově by zvonička měla stát na kopci nad obcí, zhruba 400 metrů vzdušnou čarou od současného místa.
Podle starostky Vítkové ale stále chybí stavební povolení.
„Protože část pozemků nám nepatří, patří státu. Budeme tedy potřebovat povolení na uložení zemního kabelu."
Obec proto v únoru požádala státní pozemkový úřad o bezúplatný převod dvou pozemků. Ten ji vyzval k doložení a vyplnění potřebných dokladů.
„Teď jednáme s pozemkovým úřadem o zřízení věcného břemene."
Až vedení obce potřebné formality vyřídí, začne shánět i peníze, odhadem zhruba milion korun. Spoléhá na získání dotace. V ideálním případě by se zvonička mohla přestěhovat v příštím roce.
Související
-
Veřejnou sbírkou se snaží zachránit kapličku u Klokočských skal
Je zasvěcena sv. Janu a v jejich střešních trámech se rozrůstá dřevokazná houba.
-
Ve Slatině nad Úpou chátrá kaplička známá i z děl Němcové a...
V následující reportáži vás vezmeme do Slatiny nad Úpou. V téhle obci na Náchodsku momentálně chátrá historická kapička. Tu původní, dřevěnou, zmiňují ve svých díle...
-
Kaple Panny Marie ve Spech na Náchodsku se dočkala nové střechy. Na další opravy si zatím počká
Kaple Panny Marie z přelomu 19. a 20. století ve Spech u Nového Města nad Metují má novou střechu. Dokončeny byly drobné úpravy. Na další práce si kaple bude muset počkat.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Česko není podle OSN stát, ale soukromá společnost. ‚Holé nesmysly,‘ říká děkan
-
Český legionář: Někdy si voják lehl a už se neprobudil, umrzl. Nevěřím, že v zimě začne na Ukrajině ofenziva
-
Ponížit a zastrašit. O sexuálním násilí muži nemluví i kvůli stigmatu, podotýká člen ukrajinské prokuratury
-
Mezi vrstevníky vynikají, přesto se chtějí učit. Mladí klavíristé z Česka vyjeli na mistrovské lekce