Na stěhování historické zvoničky v Maršově u Úpice nemá obec stavební povolení ani peníze

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Maršově u Úpice stále ještě není rozhodnuto o termínu stěhování historické zvoničky

V Maršově u Úpice stále ještě není rozhodnuto o termínu stěhování historické zvoničky. Chybí totiž potřebná povolení. Stavba z poloviny osmnáctého století bývala dominantou obce, teď ji ale zakrývají později postavené budovy, navíc ji obklopují soukromé pozemky. Právě proto pro ni lidé vybrali nové místo - na kopci nad obcí. 

„Teď stojíme na obecní cestě, asi 10 metrů od zvoničky. K ní se dál nedostaneme, protože jsou tady samé soukromé pozemky, které jsou oplocené," vysvětluje komplikovanou situaci nezávislá starostka Maršova u Úpice Jitka Vítková.

Vyrazí unikátní zvonička z 18. století v Maršově u Úpice na cestu k nedalekému kopci?

V Maršově u Úpice plánují netradiční věc. Chtějí přestěhovat unikátní zvoničku z 18. století

Přestěhovat unikátní budovu zvoničky na jiné místo. Právě o tenhle netradiční krok se pokouší v Maršově na Trutnovstu. Zvonička z roku 1753 totiž stojí na soukromém pozemku a je tak veřejnosti nepřístupná. Obec ji proto chce nechat rozebrat a postavit o kus dál.

Složité bude podle ní i samotné stěhování historické stavby.
„Zvoničku budeme muset celou rozebrat. A pak ji znovu nahoře složit. Jak je vidět, je v dezolátním stavu. Zespodu se musí trámy vyměnit a budou se muset označit, aby se tam přesně zapasovaly správně tak, jak tam mají přijít."

Během našeho povídání k nám přichází Jiří Rubáček. Ten má už víc než čtyřicet let pronajatý byt v budově bývalé školy. Kolem ní je malý pozemek a právě přes něj nás pouští až k dřevěné stavbě.
„To je červotočem úplně prožrané,"říká o historické stavbě, kterou má celá desetiletí přímo na očích. I proto se podle něj zhoršuje i statika zvoničky.
„Ta se prohýbá. Když jsou nějaké větší poryvy větru, tak mám strach, aby nebyla ráno složená, opravdu to nemá žádnou stabilitu."

I Jiří Rubáček tak patří k podporovatelům stěhování. Nově by zvonička měla stát na kopci nad obcí, zhruba 400 metrů vzdušnou čarou od současného místa.

V Maršově u Úpice stále ještě není rozhodnuto o termínu stěhování historické zvoničky

Podle starostky Vítkové ale stále chybí stavební povolení.
„Protože část pozemků nám nepatří, patří státu. Budeme tedy potřebovat povolení na uložení zemního kabelu."

Obec proto v únoru požádala státní pozemkový úřad o bezúplatný převod dvou pozemků. Ten ji vyzval k doložení a vyplnění potřebných dokladů.
„Teď jednáme s pozemkovým úřadem o zřízení věcného břemene."

Až vedení obce potřebné formality vyřídí, začne shánět i peníze, odhadem zhruba milion korun. Spoléhá na získání dotace. V ideálním případě by se zvonička mohla přestěhovat v příštím roce.

Spustit audio

Související