Na nedělní rozsvícení už na svých nových místech na hradeckých náměstích čekají tři vánoční stromy

27. listopad 2019 10:38
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dva smrky a jedna jedle zdobí tři královéhradecká náměstí

Dva smrky a jedna jedle zdobí od úterý tři královéhradecká náměstí. Vánoční stromy pokácely a převezly Technické služby v rekordním čase. Zatímco v minulosti nebylo výjimkou, že se převoz protáhl i na dva dny, tentokrát bylo hotovo za zhruba šest hodin. Město teď stromy ozdobí a už tuto neděli odpoledne - o prvním adventním víkendu - je také rozsvítí. 

Sraz na prvním místě na Pouchovské ulici měli všichni zúčastnění v sedm ráno - a už krátce po půl osmé se jedle houpala na jeřábu. Náměstek ředitele Technických služeb Daniel Jeřábek původně odhadoval, že by všechny tři stromy mohly být hotové do tmy, po prvním kácení začal věřit v ještě rychlejší čas.
„Prozatím to jde dobře, nechtěl bych to zakřiknout. Přeci jen, tento strom je nejmenší, ale zase je to krásná jedle. Má krásné stříbřité jehličí zespodu. Žádné praskání se neozvalo."

A protože u převozu asistovala Městská policie, byla hladká i přeprava stromu.

Pomohli i řidiči, kteří tentokrát neparkovali na místech, kudy kolona projížděla. V minulosti bylo často potřeba nejprve překážející auta odtáhnout a to stálo dost času.

Vánoční stromy pokácely a převezly Technické služby Hradec Králové v rekordním čase

První strom dorazil na své nové místo na Velké náměstí sedm minut po osmé hodině a mohlo se vyrazit pro další. Kmen je potřeba nejprve upevnit na jeřáb tak, aby po uříznutí zůstal v uvozovkách "stát".

Samotné kácení je otázkou chvilky

Za minutu a 52 sekund od nastartování pily byl smrk ve Všehrdově ulici, poslední z vánoční trojice, ve vzduchu. Postaral se o to Jan Půhoný.
„Jsou to léta praxe, dělám to už spoustu let. Vyloženě vánoční stromy, takže jistá praxe už v tom je. Domluva s jeřábníkem, dole pomocníci na tahání lana, když potom všechno funguje, tak to jde."

Kácení a převoz sledovali se zájmem kolemjdoucí, ale i samotní dárci. Ti - protože darovali zdravé a krásné stromy - to prožívali někdy docela emotivně.

Jako Petr Holub, jednatel firmy, která poskytla strom na náměstí 28. října.
„Každý den jsem se na ten smrk díval. Sedávaly na něm hrdličky. Musím říct, že je to pro mne obrovská srdcovka a buší mi srdce. Hodně to prožívám."

Majitelé darovali městu stromy bezplatně, jeden z nich využije možnost získat kompenzaci v podobě stejného objemu palivového dřeva. Technické služby také zdarma odfrézují zbytky pařezu. Pořízení a vysazení nových stromů, které dárci plánují, už bude zase v jejich režii.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související