Na konci Račího údolí v Rychlebských horách stával zajatecký tábor pro anglické letce
Rychlebské hory v Olomouckém kraji patří k nejkrásnějším pohořím u nás i díky relativní odlehlosti. Račí údolí je zase jednou z nejnavštěvovanějších lokalit této hornatiny a jen málokdo tuší, že tato krásná krajina má i své stinné stránky. Za války zde byly dokonce dva internační tábory pro zajatce.
Jeden z nich se nacházel na konci Račího údolí a patřil spíše k těm menším. Původně zde byli ubytováni polští dělníci. Od roku 1943 v něm ale byli internováni zejména piloti sestřelení v bitvě o Británii. Jejich celkový počet není znám, podle svědectví pamětníků zde nebylo víc než 25 vojáků.
Bydleli v malém dřevěném domku, na nějž navazovala strážnice. Stráž tvořili kromě velitele tábora dva další vojáci. Mladší a starší, kteří hlídali zajatce při práci. Šlo především o práci v lese pro potřeby komorního ředitelství arcibiskupských statků. Zajatci měli poměrně velkou volnost a strážní služba byla víceméně jen formální. Zacházení bylo prý také velmi mírné.
Zajímavý byl vztah omladiny z okolních obcí a zajatců. Ti totiž vlastnili kopací míč, který do té doby mnoho kluků z okolí dosud nevidělo. Došlo tedy k dohodě mezi zajatci a kluky, že ti jim budou nosit vajíčka a zajatci jim za to půjčí vytoužený balón. Dohoda byla dodržována a až na výjimky tolerována i vedením tábora. Tento vztah je o to pozoruhodnější, že se jednalo téměř výhradně o německé děti ze sudetských vsí.
Místo tábora je dnes označeno informační tabulí i se zakreslením místa, kde byl situovaný. Jinak se zde nezachovalo nic, než pár terénních nerovností. Vede sem turistická značka k blízkému rozcestí U Buku a také cyklotrasa mířící na nedalekou hranici. Zde, v lokalitě Černý kout, byla kdysi celnice, kterou směřovalo zboží z Československa do Pruska. Současná chata je budovou pro celníky a pohraničníky, kteří zde hlídali hranice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Potřebujeme oči a uši na Ukrajině i v celé Evropě.‘ Ruská armáda získává na telegramu špiony
-
Pekarová Adamová: Platy politiků by měly být navázány na míru zadlužení státu
-
Pokračuje vyšetřování tragédie na slovenském gymnáziu. Policie se do školy vrátila i s útočníkem
-
Lídr slovenské opozice Šimečka navštívil Zelenského v Kyjevě. ‚Upřednostňují ukrajinské zájmy,‘ řekl Fico