Muzeum války 1866 slaví dvoje půlkulatiny. 155. výročí bitvy na bojišti Chlum a 85. výročí založení
Muzeum války roku 1866 na místě největšího vojenského střetnutí v 19. století v Čechách a na Moravě je po dlouhých měsících opět přístupné návštěvníkům, a to už i ve všedních dnech vyjma pondělí, stejně jako sousední vyhlídková věž. Uzavření ovlivnily rekonstrukce i pandemie koronaviru.
Bitva na Chumu u Hradce Králové 3. července 1866 byla rozhodující událostí války, která začala v létě roku 1866 jako důsledek soupeření Pruska a Rakouska v Německém spolku.
Čtěte také
Po bitvě zůstalo na zdejším bojišti téměř 8 000 mrtvých a více než 23 000 raněných.
V areálu historického bojiště je i výjimečná koncentrace pomníků, pohřebišť a symbolických památníků.
Pietní vzpomínkové akce k výročí bitvy se každoročně konají 3. července a vrcholí bitevní ukázkou. Tu pořadatelé z Muzea východních Čech v Hradci Králové plánují i letos, vzhledem k pandemickým opatřením ještě ale není jasné, v jakém rozsahu.
K muzejnímu výročí bude uvedena publikace, která shrnuje dějiny muzea. Při té příležitosti se vrátí i původní zrestaurovaný dekorativní prvek, který budovu zdobil už v roce 1936. Je to měděný funkcionalistický nápis, který návštěvníci uvidí v pokladně muzea.
Související
-
Bitva roku 1866 je největší na našem území v historii. Víc vojska se tady nikdy naštěstí nesetkalo
Brzy si opět připomeneme události, které se odehrály v roce 1866 nejen na Chlumu nedaleko Hradce Králové. Šlo o velkou bitvu, kdy se střetlo víc než 430 tisíc vojáků
-
Krvavou bitvu u Hradce Králové líčí novela Vladimíra Körnera. Místo si můžete projít s knihou v ruce
Bitvu u Hradce Králové nebo u Chlumu či u Sadové, tuto vůbec nejkrvavější řež v našich zemích připomíná útlá kniha Vladimíra Körnera Post Bellum 1866.
-
Víte, že se už brzy po prusko-rakouské válce v roce 1866 jezdili na místo bojiště dívat turisté?
Zbraně, uniformy, náboje, ale i suvenýry a další předměty z války roku 1866 budou brzy k vidění v nově připravované expozici Muzea Boženy Němcové v České Skalici.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.