Mládě hrabáče kapského je zatím největší v historii dvorského chovu. Je silné a neobyčejně pohyblivé

13. leden 2024 08:34

V Safari Parku Dvůr Králové si klidu zimní sezóny užívá mládě hrabáče kapského. Jako správný noční tvor přes spí v mámině náruči ve vyhřívané „ložnici“, v noci pak dovádí v přilehlém výběhu, samozřejmě také pod  máminým dohledem. O rodinku se starají tři ošetřovatelky a jak potvrdila Daně Voňkové Kateřina Bílková, má její nejmladší člen všechnu potřebnou péči.

Samice hrabáče kapského Skyla odchovává zcela přirozenou cestou mládě. O potomka se vzorně stará, dostatečně ho krmí a mládě zůstává nepřetržitě s matkou. Chovatelé pečlivě dohlížejí zejména na to, aby v expozici byla ideální vlhkost a teplota a mládě dobře prospívalo. Pavilon Africká savana, kde hrabáči žijí vedle slonů, funguje ve speciálním režimu.

Mládě hrabáče kapského je k vidění ve dvorském safari parku

„Mládě je dosud Skylino největší - při porodu vážilo 1,7 kila, je silné a neobyčejně pohyblivé,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. Krátce před porodem, jak je obvyklé, chovatelé odstěhovali otce mláděte do zázemní ubikace.

Mládě se narodilo 24. listopadu a zůstává s matkou

Chovatelé ho průběžně kontrolují a dbají zejména na udržování odpovídající teploty a vlhkosti v expozici. „Hrabáči tráví značnou část života v norách, kde je pro odchov ideální klima. Toho musíme dosáhnout i v našich podmínkách. Díky pravidelnému vážení víme, že se malý hrabáč váhou již blíží třem kilům,“ doplňuje zooložka.

Vedle tepla a vlhka je pro mládě klíčová mateřská péče

Skyla je velmi zkušená matka, jedna z nejúspěšnějších v rámci evropských zahrad. Ona i mládě ovšem potřebují klid.

Čtěte také

„Jakmile je v pavilonu přílišný ruch, začíná samice expozici nervózně prozkoumávat a mládě opouští na delší dobu, tomu se snažíme předcházet,“ vysvětluje Gabriela Linhart.

Pavilon Africká savana tedy funguje ve speciálním režimu. Když je návštěvníků menší množství, je otevřen. Při velké návštěvnosti je ale operativně uzavírán. Postupně se režim bude vracet do normálu a hala bude lidem přístupná po celou otevírací dobu.

Odborníci se domnívají, že mládě je samec

S jistotou to ale prokáže až test DNA z odebraných chlupů. „Musíme ovšem počkat, až dosud zcela holému mláděti chlupy narostou. Pokud půjde o samce, je to dobrá zpráva - v chovech je jich nedostatek,“ uzavírá Gabriela Linhart. V lidské péči je dle světové databáze ZIMS 111 hrabáčů v celkem 53 zahradách. Samců je 37. V uplynulých 12 měsících se na světě narodilo 9 hrabáčů.

Chov hrabáčů je velmi náročný

Hrabáči jsou totiž potravní specialisti: v přírodě se živí takřka výhradně termity. Ty je třeba v péči člověka nahrazovat speciálními kašemi a míchanicemi, které si každý chovatel připravuje sám. V té dvorské jsou kromě hmyzu zastoupeny také speciální granule, mrkev, banány, vejce nebo koktejl vitamínů a minerálů.

Mládě hrabáče kapského je k vidění ve dvorském safari parku

Hrabáči jsou také proslulí útěkáři, navzdory nemotornému vzhledu jsou neobyčejně pracovití a mohutnými drápy dovedou zakrátko prohrabat i beton. V přírodě se totiž musejí zvládnout dostat i do podobně tvrdých termitišť.

Čtěte také

Safari park chová hrabáče kapské od roku 2014, kdy dorazil chovný samec Eka. V létě 2017 k němu do specializovaného zařízení v pavilonu Africká savana přibyla i samice Skyla. Prvního potomka se jí povedlo odchovat v roce 2017, dalšího v roce 2019, dosud poslední mládě hrabáči odchovali v roce 2021.

Jeden porod nedopadl úspěšně - mládě vážilo takřka dvě kila a pravděpodobně se udusilo v porodních cestách. To z nich činí jedny z nejúspěšnějších rodičů ve světových zoologických zahradách.

Tak se na hrabáče zajděte do Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku podívat. Jsou k vidění přes skleněnou stěnu v expozici Africká savana. Mějte ale na paměti, že nemají rádi, když je ve spánku někdo vyrušuje. Výjimku mají jen ošetřovatelky s krmením.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související