Milovníci starých řemesel mohou zkusit umění našich předků v textilním ateliéru v Josefově
V Josefově u Jaroměře mají nový ateliér starých textilních řemesel. Vznikl pro zájemce o tradiční české techniky zpracování textilií. Sami si tam mohou vyzkoušet práci například na tkalcovském stavu nebo na kolovratu. Do Kolonie umělců, kde ateliér sídlí, se vypravila reportérka Jana Házová.
Ateliér textilních řemesel. To je zbrusu nový nápis na jedněch z mnoha dveří Umělecké kolonie Bastionu číslo IV v Josefově.
Předchůdce programovacích strojů, listovku z 18. století, mají v Tkalcovském muzeu v Trutnově
Tkalcovské muzeum v Trutnově rozšířilo svou expozici. I na malém prostoru dokázala majitelka Domu pod jasanem poskládat množství exponátů, které návštěvníka zdrží často i několik hodin. Na všechno si totiž může sáhnout a dokonce i vlastnoručně vyzkoušet. Navíc Martina Poliaková podá ke všemu vyčerpávající výklad.
Terézia Kalinayová odemyká tvůrčí prostor a vítá nás. Tady si mohou návštěvníci vyzkoušet stará řemesla.
„Ta řemesla se vždy týkají textilu. Buď výroby nebo jeho dozdobování. Jsou to jak předtkalcovské disciplíny, tak je tu i velký tkalcovský stav, který si mohou zájemci jednak vyzkoušet, nebo pouze teoreticky zjistit, jak fungoval."
A hned doplňuje: „Na každém stavu se počítá, laicky řečeno, hustota látky na centimetr čtvereční. Tady je to celkem řídké, proto, aby si to mohli návštěvníci vyzkoušet, tak je napnutá osnova, při níž vznikají takové látkové koberce. Když odsuneme paprsek, vidíme, jak se odděluje dolní a spodní osnova. A to nám odhalí mezeru, které se říká prošlup. Tím, že šlápneme na pravý nebo levý pedál, se osnova prohazuje. Pak jen přirazíme a opět prohodíme osnovu."
Od tkalcovského stavu vede cesta dál.
„Tady máme předchůdce onoho tkalcovského stavu. Horizontálním stavům předcházely vertikální. Tedy princip je vlastně stejný, ale v jednodušším provedení. Tkalcovský stav má již velmi starou historii, zhruba již před 5 000 lety takto naši předci vytvářeli tkaniny, které potřebovali."
Co všechno si můžete vyzkoušet?
„Vydali jsme se do krajkářského koutku. Tady je prezentovaná paličkovaná krajka. Dále prezentace mokrého plstění. A pokud bychom se obrátili druhým směrem, tak se dostaneme ke kolovrátku a také ke zpracování vlny. Protože můžeme ještě samozřejmě zpracovávat i jiné suroviny, ale pro mne je vlna dostupnější," doplňuje Terézia Kalinayová.
Podrobné informace najdete na webu Umělecké kolonie Bastionu číslo IV
Nový ateliér starých textilních řemesel je v Josefově pro všechny zájemce otevřen prakticky kdykoliv.
Související
-
Šicí stroj tam byl dřív v každé rodině. Dnes se v Červeném Kostelci rodí budoucí módní návrháři
Dnes si budeme povídat o módě a také o tom, kde se svému řemeslu učí budoucí módní návrhářky a stylisté. Protože v Královéhradeckém kraji jednu takovou skvělou školu máme.
-
Do svých folklórních panenek vkládá Terezie Kalinayová z Vestce poselství krásy textilu
Jsou ze dřeva, na sobě mají kroj s ručně paličkovanou krajkou, a nenajdete dvě stejné. Řeč je o panenkách Terezie Kalinayové, která za ně získala ocenění Kladského pomezí.
-
Víte, co bylo jedním z nejstarších řemesel, která kvetla v podhůří Orlických hor? Modrotisk!
Modrotisk se na sklonku loňského roku dostal na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jde o technika k potištění látek, která dodnes zdobí kroje na Moravě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Žádná duševní nemoc. Znalci u soudu popsali osobnost muže, který nechal znásilňovat manželku
-
Škoda za 200 milionů. Detektivové vyšetřují podvod při převodu majetku pražského arcibiskupství
-
Odměňování lidí placených státem se musí dramaticky změnit, plánuje ministr financí
-
Za týden startuje hokejová extraliga. Jaké novinky přinese nový ročník a kdo je favoritem na titul?