Maso chudých, to jsou prý houby. Když nerostou v lese, můžete si je vypěstovat doma na zahrádce
Proč se na houby musí chodit do lesa? Vždyť dnes už se dá uměle vypěstovat kdeco. Jenže většina jedlých hub právě ne. Pro svůj život totiž potřebují úzký vztah se speciálním lesním prostředím, které se na zahrádce vytváří poměrně těžko.
Mykoložka Bc. Tereza Tejklová v naší radioporadně na téma: Houby na našich zahrádkách. Jejich správné zpracování a tipy na zajímavé recepty.
Problém, proč je tak těžké pěstovat houby mimo les, spočívá v tom, že přesně nevíme, které potřebné látky si houby ze svého přirozeného okolí berou. Přesto se o umělé pěstování hub lidé pokoušejí.
Výjimky: žampiony nebo hlíva ústřičná
Přesto jsou houby, které známe spíše z nákupního než houbařského košíku. Například žampiony, houby shiitake nebo hlíva ústřičná. Tyto houby mají své místo v jídelníčku, obsahují řadu látek důležitých pro naše tělo. O houbách se mluví jako o mase chudých, protože obecně mají velký nutriční index.
Pěstovat lze ale nejen žampiony a hlívu, ale i hříbky, kozáky, lišky, bedly. Jak houbám připravit vhodné prostředí, jak získat sadbu a jak se o ni starat?
Houbový hájek na zahradě
Lesní houby můžeme pěstovat i na zahradě, je však třeba mít tam vlastní „les". Houby totiž potřebují stinné vlhčí stanoviště a vzhledem k tomu, že mnoho druhů žije v symbióze s dřevinami, musí mít jako sousedy i vhodné stromy, například břízy, duby, buky, smrky, borovice či jedle.
Pokud takové stromy na zahradě nemáme, je nutné je vysázet. A nemusíme čekat ani příliš dlouho - např. pěkný březový lesík z malých semenáčků vyroste již během 4-5 let.
Jak si opatřit sadbu hub?
Výhodou je, máme-li pozemek se stromy, který leží poblíž lesa. Houby se mohou rozšířit z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují.
Spory hub je také možné si do zahrady „donést" s mulčovací kůrou, v níž bývají obsažené především spory smržů, a v různých substrátech pro rostliny, jejichž základ tvoří rašelina a kůrová drť. Spory lesních hub se nacházejí i na větvích či pařezech, které si dovezeme jako palivové dřevo.
Profesionální sadba hříbků
Nechceme-li ponechat nic náhodě, je možné koupit i profesionálně připravenou a testovanou sadbu hřibovitých hub - a to buď práškovou směs připravenou z podhoubí či spor, nebo suspenzi s živými zárodky několika druhů lesních hub.
Dočkáme se letos hub? Každá houba je jedlá, některá ale jen jednou, říká Tereza Tejklová
Radioporadna: Bc. Tereza Tejklová - mykologická poradna - každá houba je jedlá, některá však jen jednou - Rostou? A pokud ne, tak kdy začnou? Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.
Dokonce je možné koupit přímo sazenice stromů, jež mají již „naočkované" podhoubí.
Práškové směsi a suspenze sypeme nebo lijeme přímo ke kořenům stromů rostoucích na chráněném, stinnějším místě zahrady a to do přiměřeně vlhké půdy asi 10-20 cm hluboko a v kruhu asi 1-2 metry kolem kmenu stromu.
Musíme však počítat s tím, že ne všechny druhy hub obsažené v přípravku na zahradě vyrostou - ujmou se pouze ty, které budou mít na daném místě vhodné podmínky a správnou symbiotickou dřevinu. A pokud kupujeme naočkované stromky, měly by mít vlhký kořenový bal, zcela prorostlý podhoubím, ideální je, pokud již houba vytváří plodnice.
Místa, kde houby rostou, pravidelně zaléváme, aby podhoubí nevysychalo
Dosypáváme na ně polorozložené suché listy a lesní hrabanku a dbáme na to, aby plocha nezarostla plevelem, což vše přispívá k vytvoření ideálního klimatu pro růst a množení hub.
Celou radioporadnu s mykoložkou Bc. Terezou Tejklovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Brambory zapečené s kroupami a houbami. Zdravá pochoutka, která nadchne vaše chuťové pohárky
Zapečené brambory s kroupami a houbami jsou opravdovou lahůdkou. Navíc jde o jednoduchý a velmi chutný pokrm, který může připravit i kuchařský začátečník.
-
Těstoviny se zelím a s houbami. Netradiční spojení, které vás ale nadchne
Těstoviny jsou bezpochyby nejoblíbenějším jídlem, pokud chcete uvařit rychle a tak, aby si všichni pochutnali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.