Letecké eso Františka Peřinu připomíná muzeum v jeho rodných Morkůvkách

7. leden 2016
Česko – země neznámá

Generálporučík František Peřina, legendární pilot z bojů druhé světové války, se narodil 8. dubna 1911 v Morkůvkách. V této jihomoravské obci je také pochován. Většinu života ale prožil jinde, za druhé světové války bojoval ve Francii a Velké Británii, po válce strávil desítky let v emigraci v zámoří.

V rodné obci byl František Peřina vždycky uznávanou a váženou osobností, není proto divu, že zde budovu bývalé mateřské školy proměnili v muzeum, které připomíná jeho pestrý život. Expozici dominuje obří fotografie hrdiny a také figurína s jeho uniformou.

„Pan Peřina byl velice malý, měřil asi jen 160 centimetrů. Takže vysoká figurína skutečnost značně zkresluje. Důležitější je ale fakt, že uniforma opravdu patřila generálu Peřinovi. Rodina ji věnovala vojenskému muzeu, a to ji pak zapůjčilo nám,“ prozradila Jarmila Filásková, které provází návštěvníky muzea v Morkůvkách.

Příchozí si mohou prohlédnout také různé dobové dokumenty, modely letadel nebo pamětní medaile, plakety a vyznamenání. „Původně jsme tady měli jen fotografie vyznamenání, pak jsme ale dostali od francouzského vojenského přidělence v Československu věrné plastické kopie,“ pochlubila se průvodkyně.

V expozici najdou návštěvníci i různé modely letadel

Muzeum generálporučíka Františka Peřiny je otevřené přes hlavní turistickou sezónu každou neděli, na jaře první neděli v měsíci. Kdykoliv je ale možné si prohlídku muzejních prostor domluvit na libovolnou dobu. Generál Peřina je nejslavnějším rodákem z Morkůvek a místní se s ním rádi pochlubí všem návštěvám.

autor: hon
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.