Lékaře potřebují také zvířata v ZOO. I tady se ‚pacienti‘ bez lidské pomoci neobejdou

Žako v péči lékaře
Žako v péči lékaře

V zimních měsících vyhledávají zoologické zahrady největší milovníci zvířat. Oceňují hlavně to, že areálem neprocházejí davy návštěvníků a vládne tam klid a pohoda.

V případě královédvorské ZOO samozřejmě počítají návštěvníci s tím, že volné výběhy safari ožijí až na jaře a tak je potkáte hlavně v Ptačím pavilonu, v pavilonu Vodní světy, u slonů a hrabáče, u lidoopů nebo třeba v zimní expozici nosorožců.

Mnoho zajímavostí zájemci objeví i ve světě brouků a hmyzu. A nenechají si ujít jedinečnou návštěvu galerie Zdeňka Buriana s obrazy prehistorických zvířat.

Ale neznamená to, že chovatelé a zvěrolékaři ZOO jsou tou dobou bez starostí. Tu a tam se přece jen najde „pacient", který se bez lidské pomoci neobejde.

Přesvědčí vás o tom reportérka Dana Voňková, která vás zavede za veterinárním lékařem Lukášem Pavlačíkem a zoologem Michalem Podhrázským.

Čáp sedlatý žije v tropické Africe a patří do skupiny brodivých ptáků. Své jméno získal podle kožovitého žlutého výrůstku ve tvaru sedla u kořene horního zobáku. Zvláštností je rozdílné zabarvení oka - samec má duhovku hnědou, samička žlutopu.

Čáp sedlatý v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Pár si staví hnízdo na stromech, jako stavební materiál používá rákosí, trávu a bláto. O vejce i mláďata pečují oba rodiče. Při velkém vedru polévají mláďata vodou ze zobáku. Dospělý čáp sedlatý je až 1 a půl metru vysoký, rozpětí křídel může dosáhnout i 270 cm.

Papoušci Žako sice nehýří barvami peří, ale v napodobování lidského hlasu a různých zvuků nemají konkurenci.

Žako v péči lékaře

Soukromí chovatelé by neměli zapomenout, že na chov těchto velmi oblíbených papoušků platí přísná kritéria. Všichni žakové musí být označeni pevným nesnímatelným kroužkem se speciálním kódem nebo mikročipem.

Majitelé je musí přihlásit u krajského úřadu nebo na pražském magistrátu a doložit, odkud je získali. Žaka jsou součástí Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů - CITES.

Spustit audio

Související