Květiny se netrhají, květiny se obdivují! Jarní výstava v náchodské galerii provází krásou Flóry
Jednou z nejkrásnějších bohyní, jak si je ve starověku lidé představovali, byla zcela jistě Flóra, římská bohyně květů a jara. A právě její jméno nese jarní výstava obrazů s tématikou květin v Galerii výtvarného umění v ochozu jízdárny náchodského zámku: Flóra! Flóra! Flóra!
Je to radostný zážitek, procházet se mezi obrazy hýřícími barvami a záplavami květů. Kolegyně Romana Pacáková si ho dopřála v doprovodu kurátora výstavy Davida Chaloupky.
Záhada obrazu v náchodské galerii. Může jít o jedno z nejcennějších výtvarných děl u nás!
V náchodské Galerii výtvarného umění v zámecké jízdárně je mimo jiné právě k vidění výstava jediného obrazu. Ten ovšem vydá na předlouhý příběh a pokud by se podařilo odhalit i tajemství, které ho obestírá, mohl by to být jeden z nejvýznamnějších obrazů, který ve státních sbírkách v České republice máme.
Nádherný svět květin má mnoho obdivovatelů a mezi ně patří pochopitelně i řada výtvarníků. Výstava Flóra! Flóra! Flóra! v jízdárně náchodského zámku soustřeďuje především díla českých malířů 20. století i současnosti, inspirovaná krásou zahradních nebo volně rostoucích květin.
Součástí výstavy je také kolekce maleb Julie Winterové-Mezerové (1893-1980), slavné prvorepublikové malířky z Úpice, která se na tento žánr přímo specializovala.
Bohyně Flóra byla patronkou všech květů a rostlin. Její kult zavedl už král Titus Tatius v prvních letech po založení Říma a udržel se v různých přežitcích i po vítězství křesťanství. Na její počest se na přelomu dubna a května konaly v Římě veselé šestidenní slavnosti florálie. Začínaly vždy rituálním vypouštěním zajíců na svobodu a vyháněním koz na pastviska.
Lidé se při nich zdobili květy a v cirku se pořádaly hry. Zvláštní úctě se těšila Flóra u mládeže. V hellénistické době ji někdy ztotožňovali s řeckou bohyní krásy a lásky Afrodítou. Řekové v ní spatřovali protějšek své bohyně květu Chloridy.
Obrovská rozmanitost rostlinné říše po staletí fascinovala umělce všech výtvarných oborů
Silná květinová inspirace se vracela ve stylově se proměňujících vlnách, ať to byla antika, renesance, secese, impresionismus nebo art deco atd. Impresionismus a postimpresionismus pak zcela nově formulovaly požadavky na kompozice se zahradními pohledy.
Na výstavě Flóra, Flóra, Flóra! vás potěší více než 40 obrazů kvetoucích rostlin v jejich přirozeném prostředí nebo pěstovaných v zahradách, na skalkách, ve sklenících i třeba v květináčích na okně. Výstava odkryje velkou autorskou bohatost tohoto specifického a oblíbeného výtvarného podžánru.
Čtěte takéGalerie výtvarného umění v Náchodě
Kromě obrazů z vlastní sbírky Galerie výtvarného umění v Náchodě a mnohočetné zápůjčky z kolekce Českých přístavů a.s., si můžete prohlédnout také ukázky užitého umění inspirovaného rostlinnou říší.
Výstavu Flóra! Flóra! Flóra! v náchodské Galerii výtvarného umění můžete navštívit do 16. června 2019.
Související
-
Je radost, dívat se na krásný obraz. Ale ještě radostnější je, namalovat si svůj
Krédem Dany Činčarové, výtvarnice a lektorky, která vede kurzy relaxačního malování, jsou slova: radost je se na obraz dívat, ale radostnější je ho malovat.
-
Jsou obrovské a velmi vzácné. Řeč je o cyklu obrazů, které zdobí refektář broumovského kláštera
Obrazy v refektáři broumovského kláštera opravují restaurátoři. Vlastně už jim zbývá dokončit poslední z celého cyklu. Velké obrazy odkazují na další kláštery v okolí.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.