Kroužkování ptáků na Zrcadle zpestřil odchyt křížence slavíka obecného a tmavého i Labutí příběh

18. srpen 2020

Rybník Zrcadlo u Kopidlna na Jičínsku je rájem rákosinových druhů ptáků. I proto tam každoročně ve druhé polovině prázdnin nadšení ornitologové kroužkují ptactvo. Letošní jedenadvacáté kroužkováni provázelo tropické počasí, které odchyt komplikovalo.

Rybník Zrcadlo patří do ptačí oblasti Rožďalovické rybníky mezi Kopidlnem a Dymokury. Náleží k soustavě Natura 2000, celoevropského projektu ochrany významných ptačích lokalit. U nás jich je celkem dvacet jedna.

0:00
/
0:00

I letošní týdenní kroužkování na Kopidlensku ovlivňovalo počasí. Na prvním místě je totiž bezpečnost ptactva: odchyt se musí uskutečnit za takových podmínek a do takových odchytových zařízení, kdy nehrozí sebemenší poranění ptačích druhů.

Čtěte také

Když je příliš velké teplo nebo naopak prší a hrozilo by buď přehřátí nebo podchlazení, tak se odchyt musí odložit.

U Zrcadla bylo letos hlavně extrémní teplo nad 30°C, proto ornitologové mezi 11:00 a 17:00 hodinou odchytové sítě vůbec nepoužívali. To samozřejmě zkresluje i konečné výsledky mapování druhové pestrosti.

Znovu se potvrdilo, že nejčastějším hnízdícím druhem je tam rákosník obecný a proužkovaný, i strnad rákosní. Objevil se také v Čechách poměrně vzácný druh - cvrčilka slavíková, své umění v kroucení hlavou o 180 stupňů předvedl i letos krutihlav obecný.

Průhled do Zrcadla

Letošní raritou byl odchyt křížence slavíka obecného a tmavého. Českou republikou prochází hranice výskytu obou druhů a občas se prý stane, že lichý jedinec si najde partnera jiného druhu, ale vychovají spolu mláďata, křížence.

Sýkořice vousatá po odchytu u Zrcadla

Každý ornitolog a kroužkovatel si vede pečlivé záznamy o tom, jaké druhy už okroužkoval, za jakých podmínek, na jakém místě, jakého byl jedinec pohlaví a stáří. Tyto zápisy z celé ČR přebírá a eviduje Národní muzeum Praha, aby bylo v následujících letech možné už okroužkované a znovu odchycené ptáky dohledat.

Proč se kroužkuje po polovině prázdnin, tedy v srpnu?

Je to období, kdy končí hnízdní sezóna rákosinových ptačích druhů a zároveň už pomalu začíná podzimní tah nových ptačích populací nebo vrcholí letní potulky. Termín je pevně stanovený i proto, že umožňuje porovnávat jednotlivé odchytové sezóny na daném místě, v tomto případě v cenné a malebné lokalitě u rybníku Zrcadlo.

Takřka pravidlem při kroužkování u Zrcadla bývá i zajímavý nebo přímo kuriozní příběh. Jeden takový mohou kroužkovatelé po týdenním odchytu vyprávět i letos. Je to Labutí příběh a poslechnout si ho můžete od ornitologa Vladimíra Šoltyse:

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?