Kroužkování ptáků na Zrcadle zpestřil odchyt křížence slavíka obecného a tmavého i Labutí příběh
Rybník Zrcadlo u Kopidlna na Jičínsku je rájem rákosinových druhů ptáků. I proto tam každoročně ve druhé polovině prázdnin nadšení ornitologové kroužkují ptactvo. Letošní jedenadvacáté kroužkováni provázelo tropické počasí, které odchyt komplikovalo.
Rybník Zrcadlo patří do ptačí oblasti Rožďalovické rybníky mezi Kopidlnem a Dymokury. Náleží k soustavě Natura 2000, celoevropského projektu ochrany významných ptačích lokalit. U nás jich je celkem dvacet jedna.
I letošní týdenní kroužkování na Kopidlensku ovlivňovalo počasí. Na prvním místě je totiž bezpečnost ptactva: odchyt se musí uskutečnit za takových podmínek a do takových odchytových zařízení, kdy nehrozí sebemenší poranění ptačích druhů.
Čtěte také
Když je příliš velké teplo nebo naopak prší a hrozilo by buď přehřátí nebo podchlazení, tak se odchyt musí odložit.
U Zrcadla bylo letos hlavně extrémní teplo nad 30°C, proto ornitologové mezi 11:00 a 17:00 hodinou odchytové sítě vůbec nepoužívali. To samozřejmě zkresluje i konečné výsledky mapování druhové pestrosti.
Znovu se potvrdilo, že nejčastějším hnízdícím druhem je tam rákosník obecný a proužkovaný, i strnad rákosní. Objevil se také v Čechách poměrně vzácný druh - cvrčilka slavíková, své umění v kroucení hlavou o 180 stupňů předvedl i letos krutihlav obecný.
Letošní raritou byl odchyt křížence slavíka obecného a tmavého. Českou republikou prochází hranice výskytu obou druhů a občas se prý stane, že lichý jedinec si najde partnera jiného druhu, ale vychovají spolu mláďata, křížence.
Každý ornitolog a kroužkovatel si vede pečlivé záznamy o tom, jaké druhy už okroužkoval, za jakých podmínek, na jakém místě, jakého byl jedinec pohlaví a stáří. Tyto zápisy z celé ČR přebírá a eviduje Národní muzeum Praha, aby bylo v následujících letech možné už okroužkované a znovu odchycené ptáky dohledat.
Proč se kroužkuje po polovině prázdnin, tedy v srpnu?
Je to období, kdy končí hnízdní sezóna rákosinových ptačích druhů a zároveň už pomalu začíná podzimní tah nových ptačích populací nebo vrcholí letní potulky. Termín je pevně stanovený i proto, že umožňuje porovnávat jednotlivé odchytové sezóny na daném místě, v tomto případě v cenné a malebné lokalitě u rybníku Zrcadlo.
Takřka pravidlem při kroužkování u Zrcadla bývá i zajímavý nebo přímo kuriozní příběh. Jeden takový mohou kroužkovatelé po týdenním odchytu vyprávět i letos. Je to Labutí příběh a poslechnout si ho můžete od ornitologa Vladimíra Šoltyse:
Související
-
Kroužkování ptačí drobotiny ve dvorském safari parku. Sběr informací o sýkorkách a jiném ptactvu
Safari Park Dvůr Králové pečuje i o volně létající ptáky v areálu. Čápům připravuje podložku na hnízdo, polepuje skleněné stěny, aby zabránil úrazům, rozmisťuje budky.
-
Ornitolog Miroslav Dusík kontroluje budky dravých ptáků. V CHKO Broumovsko je jich na 200
V Chráněné krajinné oblasti Broumovsko by letos zemědělci neměli mít problém s přemnoženými hlodavci. Myslí si to ornitolog, který kontroluje budky dravých ptáků.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.