Krajina jako balzám na nervy. Staňme se poutníky, procházka přírodou nás přiblíží kořenům a životu

27. duben 2020

Při cestách krajinou navazujeme určité pouto, proto jsme poutníky. Rytmem kroků a dechu jako bychom s ní vstupovali do vnitřního dialogu, jsme k ní poutáni, jsme její součástí. Prostupuje nás, i když si to můžeme uvědomit až když se zastavíme a usebereme.

Krajina nás může zbavit strachu a úzkosti, kterou teď mnozí prožíváme. Ivo Chocholáč, odborník na spiritismus, učitel a pracovník novopackého muzea, nás zavedl do magické krajiny Novopacka, která je charakteristická svou červenicí a zemskými poklady, drahokamy a polodrahokamy.

Doba se dnes přímo nabízí k tomu, abychom se zastavili v krajině, stali se poutníky, získali v ní novou energii, zvlášť teď, na jaře, kdy se všechno probouzí.

Důležitý je nejen náš pohyb v krajině, ale i v naší mysli

Okolnosti těchto dnů nás vyzývají k zastavení, ke klidu, k užšímu sepětí s krajinou, které pro nás může být i návratem do dětství.

Čtěte také

Cítíme se tam dobře a náš život se stává pobytem, kdy znovu najdeme i svůj domov.

S balvanem, s meandrem říčky nebo se stromem na horizontu můžeme navázat pouto. Z obrazu krajiny vystupuje paměť krajiny: bezpočet příběhů, které jsou v ní uložené. Dává nám energii a volnost.

Krajina Novopacka podle Ivo Chocholáče připomíná vlny rozbouřeného moře, navíc do červena zbarveného, nemá plynulou zástavbu.

Jsou tu samoty, na kterých bývali lidi „usebráni“ a vstupovali s krajinou do vnitřního dialogu. Tam se zrodily babky kořenářky, tam začíná i příběh novodobého spiritismu.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka